Rokovo u Otočcu
r1
Blagdan sv.Roka, slavi se 16.kolovoza dan nakon Velike Gospe, a proslavljen je svetom misom u kapelici sv.Josipa na mjesnom groblju u Otočcu gdje je i kip sv.Roka. Kapelica ima glavni oltar posvećen sv. Josipu a u njoj su još i kipovi Marije Magdalene i sv. Roka.

Svetu misu predvodio je mons.mr.Tomislav Šporčić, generalni vikar biskupije, otočki dekan i župnik.

U svojoj propovjedi mons.Šporčić govorio je o liku i djelu Sv.Roka.

Rok je rođen u Montpellieru, gradu u južnoj Francuskoj. Otac mu je bio grof. Prema najstarijem Rokovu životopisu, njegovi roditelji dulje su vremena bili bez poroda, a jako su željeli djecu. Molili su i zavjetovali se i Bog im je dao sina, koji će postati slavan svetac.

Prije nego je navršio 20 godina ostao je bez roditelja. Prodao je sva svoja dobra, a novac podijelio siromasima te se kao siromašan hodočasnik uputio prema Rimu. Rokov je kršćanski odgoj bio dubok, nije se zadovoljavao površnošću, već je velikodušno i nesebično darovao i žrtvovao sve. Na svome hodočašću u Rim, Rok se zaustavio u Acquapendente gdje se dao na dvorenje okuženih bolesnika u bolnici, a učinio je s Božjom pomoću i nekoliko čudesnih ozdravljenja.

Štovanje ovog sveca su uvelike proširili franjevci i kapucini.

Zaštitnik je oboljelih od gube, kuge i kolere (i općenito od zaraznih bolesti), invalida, kirurga, protiv bolesti životinja.
r2
( Kip sv.Roka)
r3
( Kapelica sv.Josipa u Gornjoj Dubravi )