Božićno primanje biskupa Bogovića
Biskup -primanje
Gospićko-senjski biskup Mile Bogović upriličio je tradicionalno primanje u povodu božićnih blagdana za predstavnike javnog i društvenog života Ličko-senjske i Karlovačke županije kao i predstavnike grada Gospića. Čestitku je biskupu uime klera biskupije uputio generalni vikar biskupije mons. mr. Tomislav Šporčić.

"Božićno vrijeme svake godine nudi nove izazove, a ove nas godine posebno potiče Godina evanđelja. Petnaest godina nas okupljate i u neizvjesnosti očekujemo završetak vaše dužnosti pri čemu razmišljamo o svim dobrima ostvarenima pod vašim vodstvom", zaključio je mons. Šporčić. Ličko senjski-župan Milan Kolić poručio je da biskup Bogović ima svoje mjesto u prošlosti, ali i budućnosti te županije jer je i uspostava biskupije jedan od preduvjeta da ljudi tu ostaju. Predsjednik skupštine LSŽ i saborski zastupnik mr. Darko Milinović ne dvoji da će biskup Bogović i u budućnosti davati svoje sposobnosti za dobrobit svoje sredine.

Biskup je zatim upalio uljanicu darovanu od pape Franje 13. rujna na komemoraciji za poginule u Prvom svjetskom ratu. "Paleći ovu uljanicu u čast poginulih u svim ratovima simboliziram ono za što sam se borio gradeći Crkvu hrvatskih mučenika i brinuvši se za stradalnike. Kao da je bilo jučer kada sam 13. ožujka 2003. godine s Darkom Milinovićem predložio Hrvatskom saboru projekt CHM." Biskup je istaknuo i svoj aktualni projekt popisa žrtava II. svjetskog rata od strane partizana jer je njima za razliku od žrtava od strane Nijemaca, ustaša i četnika oduzeto dostojanstvo čovjeka. Kao drugi značajan projekt je i projekt Svehrvatskoga groba koji bi se gradio na Krbavskom polju u čast svih onih kojima se ne znaju grobišta. Biskup je na kraju potaknuo na molitvu pred skore izbore za poglavare koji vole svoj narod.

-------------

Na početku susreta sve je pozdravio i biskupu čestitao Božić i novu godinu u ime djelatnika u Ordinarijatu te u ime svećenstva biskupije mons. Tomislav Šporčić, generalni vikar. On je izrekao ovu čestitku:

Preuzvišeni gospodine biskupe!

Okupili smo se danas ovdje oko Vas u Biskupskom domu. Hvala Vam na pozivu da se u ovo predbožićno vrijeme nađemo zajedno da jedni drugima izrazimo čestitke te podijelimo radost blizine Božića i božićnih blagdana. Iako je ovaj susret uobičajen i tradicionalan. On nije isti. On se događa u ovoj godini i pred Božić ove 2014. godine. Svaki susret, posebno vjernički i još k tome božićni za nas vjernike svaki put je novi. Novost i radost idu zajedno. Novost je u tome jer predstavlja Božanski život a on je uvijek novi. Ovu tekuću godinu provodimo kao Godinu evanđelja ona nas još više stimulira da živimo vrijeme, a posebno kršćanske blagdane kao dane radosti i Božje blizine. Ovo je već 15. Godina što nas kao biskup okupljate. I to ne samo na ovakve susrete nego i one radne i svagdanje. Ova godina, kako za Vas tako i za nas sve skupa, je u određenoj neizvjesnosti. Znamo da očekujete završetak svoje biskupske odgovornosti za vođenje biskupije. To neminovno s jedne strane usmjeruje naše retrospektivne poglede ka prošlosti te pobuđuju naše zahvalne molitve Gospodinu za sve što se je dobra dogodilo pod Vašim vodstvom. Puno se toga dogodilo. Vjerujem da je i za vas to iznad očekivanog. Čestitamo prije svega Vama na svemu tome A s druge strane nalazimo se u određenoj zebnji kad mislimo na budućnost Crkve i naroda kako u našoj biskupiji tako i u čitavoj domovini. Ta „zebnja“ na posebni na dolazi do izražaja ovih dana kad se u našoj državi priprema izbor predsjednika /ce/. Molimo se Gospodinu da i u tom smislu i mi kao pripadnici Crkve i naroda budemo odgovorni.

Božić je blagdan zajedništva i obitelji koji će dati veće prilike za pripreme na II. Nacionalni susret obitelji, u svetištu Majke Božje Trsatske 19. travnja iduće godine. Svi se moramo zalagati da prije svega u našim obiteljima vlada duh zajedništva te zdravih , kršćanskih, obiteljskih odnosa. Da budu zbrinute duhovno pa i materijalno.

„Božić je najljudskiji blagdan vjere jer nam omogućuje da najdublje osjetimo Božju ljudskost. Nigdje se kao kod jaslica ne može toliko osjetiti što znači to da je Bog htio biti Emanuel – s nama Bog, Bog s kojim možemo biti na ti jer nas susreće kao dijete. /kaže Benedikt XVI./

U ime nas članova – djelatnika Biskupskog ordinarijata /kurije/, časnih sestara koje djeluju u ovom Biskupskom domu / s. Robertine Medven s. Amalije Budimir i s. Viliberte Čepelja te svih drugih djelatnica u Biskupiji, u ime naših dekanata i konzultora i članova Stolnog Kaptola – kanonika u ime našeg klera želim Vam božićnu radost i božju ljudskost. Sretan Božić i obilje Božjeg blagoslova u Novoj 2015. Godini. !

Gospić, 18. 12. 2014.