Blagdan sv. Stjepana prvomučenika
s1
Dan nakon Božića, katolički vjernici obilježavaju blagdan svetog Stjepana. Sveti Stjepan, prvi kršćanski mučenik ili prvomučenik, bio je jedan od sedam đakona izabranih u počecima Crkve, danas je ujedno i državni praznik u RH. Vjernici su pozvani da slijede primjer tog sveca koji je prosvjedovao protiv nepravde te oprostio svojim progoniteljima i molio za njih. Blagdan Sv. Stjepana ističe, nakon radosti kristova rođenja, mučeničku povijest kojom je kršćanstvo obilježeno i da Božić nisu samo puni stolovi i blagdanska kupnja.
s2
Sveti se Stjepan obično prikazuje kao mladić odjeven u đakonsku dalmatiku, s mučeničkom palmom u jednoj i kamenom u drugoj ruci.

Središnje misno slavlje u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu , u 11 sati predvodio je i propovijedao mons.mr.Tomislav Šporčić generalni vikar biskupije, dekan i otočki župnik.

Prije misnog slavlja obavljen je trokraljski blagoslov vode za blagoslov domova i kuća, čitane su litanije Svih Svetih.
s12
U svojim razmišljanjima župnik je kazao kako je na jučerašnjem slavlju Božića i veselja te radosti života, danas svećenik ima crvenu misnicu što nas podsjeća na žrtvu na umiranje. Put čovjeka je od rađanja do smrti. Danas slavimo prvog mučenika sv.Stjepana. Stjepan je opraštao svima neprijateljima dok su ga kamenovali. Stjepan je bio đakon. I danas imamo đakone u crkvi, i one trajne đakone koji su oženjeni ljudi imaju obitelji ali pomažu u Crkvi u propovjedanju Evanđelja, u župnoj kancelariji, karitasu, u posluživanju župne zajednice. Đakon Stjepan je izgubio svoj život zemaljski ali je dobio vječni život. I danas mučenici se prvi proglašavaju svetima. Ima puno ljudi koji su ubijeni za pravdu, za mir, za dobro ali kad Crkva takve proglašava mora dokazati da su ubijeni iz mržnje prema Crkvi, iz mržnje prema Evanđelju, prema Isusu Kristu. Uvjek će Crkva biti progonjena – zaključio je propovjednik.
s9
Euharsistijsko slavlje animirao je crkveni zbor pod vodstvom s.Ljubomire Lešić, a za orguljama bila je prof.Branka Bernardi.
s11
Stjepan na grčkome jeziku znači kruna, vijenac, pa svim Stjepanima, Stipama, Šteficama,Štefama, Vjenceslavima, Krunoslavama…želimo sretan imendan.
s10