Obredi Velikog petka
p6
Kršćani diljem svijeta obilježavaju Veliki petak, dan raspeća i smrti Isusa Krista. Dan je Muke Gospodnje, kada se vjernici prisjećaju posljednjih sati Isusova života. Veliki petak jedini je dan u godini kada nema klasičnog misnog slavlja. Crkvena zvona ne zvone, orgulje ne sviraju, oltar je bez križa, svijećnjaka, cvijeća, a vjernici se u crkvi okupljaju u tišini.

Obredi Velikog petka sastoje se od tri dijela: službe riječi, klanjanja križu i svete pričesti.
p8
Na Veliki petak bogoslužje počinje u tišini. Svećenik mons.mr.Tomislav Šporčić se prostire pred oltarom ( i za to vrijeme vjernici kleknu i mole u tišini ) uz župnika Šporčića bio je i don Jure Ladišić te desetak ministranata. Nakon toga čita se molitva i odmah je slijedilo čitanje te pripjevni psalam: Oče, u ruke tvoje predajem duh svoj. Potom je bilo drugo čitanje i pjesma prije Evanđelja- Krist postade poslušan do smrti. Potom je čitana Muka Gospodina našega Isusa Krista po Ivanu. Čitala se po ulogama – svećenik i više vjernika čitača, ove godine su to bili mladi naše župe.
p2
U Isosovu križu gledamo njegovu bol i bol svega stvorenja, našu osobnu muku i bol, patnje svih ljudi i svega čovječanstva. “Evo drvo križa” ! poziv je na gledanje onoga pred čime bismo najradije zažmirili i što ne bismo nikako željeli vidjeti, On sama pravednost i mir, dobrota i milosrđe, on život i ljubav, razapet na križu. Zašto smo mi ljudi takvi? Zašto naše snage ne ulažemo u ono što je dobro? Zašto činimo ono što je loše, jedni smo drugima uzrok boli!? Zašto razaramo živote jedni drugima? Zašto naša glad za životom biva drugima na smrt i razaranje? Zašto je naša želja za jednakošću s Bogom tako bezbožna? Gledajte dokle nas to dovodi. “Evo drvo križa”! Evo raspetoga ! Gledajte ga! Ima li to smisla? On, koji je svjetlost i spasenje, biva bačen u tamu i beznađe. On, koji je život, biva izvrgnut smrti. On koji je izraz Božje blizine, osjeća se od Boga udaljen. On koji je zajedništvo, ostaje sam. Križ je znak susreta. Križ je znak “ukrštavanja” negativnog i pozitivnog, ljubavi i milosrđa koje od Boga dolazi na zemlju s patnjom i boli koje mi ljudi kroz život osjećamo. Klanjati se križu za nas kršćane, osobito danas, predstavlja izraz vjere u Božju riječ .
p3
Po završetku homilije pristupilo se otkrivanju i ljubljenju križa. Župnik trostruko pjeva: Evo drvo križa. Okupljeni vjernici u tišini dolazili su do križa i ljubili ga. Zbor je pjevao: Puče moj, Prosti moj Bože, Ja se kajem Bože mili….

U trećem dijelu obreda bilo je pričešćivanje. Na početku pjevao se “Oče naš”, a kad je počelo pričešćivanje pjevalo se : Uzmite jedite, Zdravo tijelo Isusovo, Moj Isuse, Odzivam se Isuse, Klanjam ti se smjerno.
p5
Kako otpusne pjesme na Veliki petak nema svi su se razišli u šutnji.