Velika subota - Vazmeno bdijenje
bb1
Na Veliku subotu koja je dan šutnje i molitve, mnogobrojni su vjernici naše župe Presvetog Trojstva Otočac posjećivali su Božji grob suočavajući se tako sa svojom stvranošću i stvranošću svijeta, snagom zla i grijeha koji imaju razornu snagu i samoga Boga „usmrtiti".

Stojeći pred grobom u molitvi vjernici su prmatrajući Krista u grobu promatrali ponajprije samoga sebe usmrćena grijehom i zlom, vlastitim nevjerama.
bb2
Tišinu Velike subote i tamu groba u večernjim je satima raspvjetilila svjetlo i radost vazmenog bdjenja. Vrijedni župljani pripremili su oganj koji je svojom toplinom i plamenom simbolično najavio veliki događaj euharistijskog slavlja najsvetije noći koja označava Kristovu pobjedu nad smrću u kojoj se odražava snaga Božje ljubavi koja od mrtvog čini živa, iz suhe mladice daje da nikne novi život.
bb3
Prvi dio bdijenja započeo je u 21,30 sati lucenarijem ili službom svjetla. Župnik mons.mr.Tomislav Šporčić blagoslovio je uskrsnu svijeću i oganj s kojega je upalio uskrsnu svijeću koju je župnik u pratnji ministranata unosio u mračnu crkvu. Prenoseći sa svojim svijeća upaljenih na uskrsnoj, na svijeće vjernika u crkvi su se postupno palila svjetla, a kada je sve bilo osvjetljeno slijedio je svečani pjevani hvalospjev svijeći. Ta najstariju i najljepšu pjesmu posebno je dirljivo otpjevao župnik Šporčić najveštajući ono najveće i najsvetije što se dogodilo u toj svetoj noći - uskrsnuće Gospodinovo.

U službi čitanja, koja je potom slijedila slušali smo svetopisamske tekstve o stvaranju, psalme koji slave Gospodina i njegova djela. Trenutak kada je nakon 40 korizmenih dana kada se nije pjevala Slava, ponovno zapjevana oglasila su se sva zvona u crkvi, i najavila sveti trenutak novoga čovjeka, novoga svijeta, novoga vremena u kojem su grijeh i smrt pobijeđeni. Započela je radosno slavljenje Gospodina, koji je uskrnuo.
b5
Župnik je u homoliji upozorio na uskrsnu noć kao onu u kojoj život pobjeđuje smrt. Sveta noć! Uzvišeno otajstvo! Pobjeda! Tama postaje svjetlost, a smrt posta život. Uskrsli mir smiruje čovjeka u zagrljaju Boga koji nam je po Isusu pokazao da nas neće ostaviti u zagrljaju smrti, da nećemo zauvijek ostati zarobljeni prolaznošću. Večeras smo u Isusovoj školi života dok do naših ušiju dopire ne bajka, nego stvarnost. Jedan je pobijedio smrt, otvorena su vrata u život, ima smisla živjeti, ima smisla trpjeti, ima vrijednosti dobro činiti, ima razloga vjerovati jer - ništa ne završavasmrću !Neka Uskrs ne bude samo kalendarski blagdan, nego stil našega života i način našega razmišljanja. Tako će nakon mnogih zemaljskih uskrslih proslava, Uskrs jednom postati i naša trajna stvarnost - kazao je propovjednik.
b4
Čestitajući svojim župljanima sretan i radostan Uskrs župnik Šporčić zaželio je da ih preobrazi Kristovo uskrsnuće da u svemu budu blagoslov jedni drugima.
U Krsnoj službi župnik je u molitvi litanija zazvao cijelo Nebo, te blagoslovio vodu kojom je potom poškropio vjernike. Vazmeno je bdjenje završeno euharistijom, svetom uskrsnom misom, kao svjim vruncem.

Ne skrivajući svoju radost župnik Šporčić zahvalio je na kraju svima na zajedničkom sudjelovaju u toj svetoj noći.

Župna je crkva bila dupkom puna. Mirisi šunke, kuhanih jaja, sira, luka i drugih namirnica koje su vjernici donijeli u svojim posebno lijepo ukrašenim košaricama ispunili su crkvu, a što je župnik sve blagoslovio, a tradicionalno se objeduje u obiteljima na uskrsno jutro.
b7