Susret pjevača Gospićko-senjske biskupije
z5
U subotu 11. travnja u Senju je bilo svečano i raspjevano, naime senjska župa Uznesenja BDM bila je domaćin biskupijskog susreta Župnih zborova s prostora Gospićko-senjske biskupije. Susret Zborova je započeo u dvorani Pučkog otvorenog učilišta Milutin Cihlar Nehajev u 10 sati, gdje se okupilo oko 150 pjevača predvođenih svojim župnicima.

Nakon uvodne molitve Srednjeg časa, skupu se obratio i pozdravio sudionike u ime gospićko-senjskog biskupa mons. dr. Mile Bogovića i biskupijskog povjerenika za župne pjevačke zborove mons. Mile Čančara, generalni vikar Gospićko-senjske biskupije mons. mr. Tomislav Šporčić, napomenuo je da je današnji susret jubilarni deseti, također je najavio i predavača susreta, fra. Antuna Jasenovića, gvardijana franjevačkog samostana na Trsatu, na temu „liturgijsko pjevanje“, također je napomenuo da je današnji predavač i domaćin skorog nacionalnog susreta obitelji na Trsatu, na kojeg Vas pozvam. Na kraju uvodnog dijela, skup je pozdravio i domaćin, senjski župnik dr. Richard Pavlić, profesor na Teologiji u Rijeci. Svoje zanimljivo predavanje fra. Jasenović je započeo riječima: Pjevanje najuzvišeniji i najsvečaniji način slavljenja Boga. «Tko pjeva, dvostruko moli», rekao je još u 4. stoljeću sv. Augustin, u nastavku je upoznao prisutne sa vrstama glazbe i liturgijskim normama u glazbi i pjevanju…Svoje predavanje završio je riječima…pjevajte Gospodinu, radosna srca, oduševljeno, jer pjesma ujedinjuje vjernike i uzdiže srce Bogu, zatim su uslijedila i pitanja pojedinih svećenika i pjevača vezano temu susreta.
z2
Nakon predavanja sudionici susreta su se uputili prema senjskoj katedrali Uznesenja BDM gdje je slavljena sveta misa koju je predvodio gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović u suslavlju s više svećenika s područja Biskupije. U svojoj propovijedi biskup Bogović naglasio je veliki značaj glazbe u liturgiji te kako nisu glazbeni trendovi ti koji diktiraju liturgijsku glazbu, već glazbu treba podrediti liturgijskim normama, spomenuo je i to kako je u samim počecima Crkve bila praksa da svi nazočni vjernici pjevaju pojedine dijelove Mise. U nastavku je naveo zanimljiv podatak, kako je i sam Isus s apostolima pjevao na Posljednjoj večeri: »Otpjevavši hvalospjeve. Nastavio je kako glazba doprinosi svečanosti i ljepoti svakog slavlja i izaziva posebne osjećaje koja se ne mogu izraziti riječima, posebno se to odnosi ako se radi o raznim vrstama glazbe i glazbala (lira, gusle), također je spomenuo da se glazbom mogu izazvati nježni i tužni osjećaji, također i agresija.
z3
Svoju propovijed završio je naglašavajući kako crkvena glazba ima najviše umjetničke standarde svjetske glazbe, te kako se liturgijskom glazbom i pjevanjem prenose evanđeoske poruke tijekom crkvenih slavlja u koja se treba što više uključiti vjernika, posebno u pojedinim dijelovima svete mise.

Na kraju misnog slavlja župnik Pavlić je zahvalio predvoditelju slavlja, ocu Biskupu, predavaču fra. Antunu Jasenoviću, gvardijanu franjevačkog samostana na Trsatu, braći svećenicima pjevačima i svima onima koji su pomogli u pripremi susreta Župnih zborova s prostora Gospićko-senjske biskupije, također je pozvao sudionike na nastavak druženja na tvrđavi Nehaj.

Susret je završio odlaskom na tvrđavu Nehaj gdje su sudionici susreta upoznati s bogatom poviješću grada Senja, senjskih uskoka i tvrđave Nehaj simbola, obrane, vjere i kulture grada Senja i države Hrvatske, uz stručno vodstvo ravnateljice senjskog muzeja, Blaženke Ljubović kao i biskupa mons. dr. Mile Bogovića. Nakon razgledavanja tvrđave Nehaj sudionici susreta obogaćeni novim saznanjima i duhovno obogaćeni uputili su se u svoje Župe predvođeni svojim župnicima uz pozdrav do novog susreta. ( B.Lj.)
z4