Još o uređenju Gačanskog parka hrvatske memorije
p1
OTOČAC – U otočkomu kvartiru danas je održan prvi proljetni sastanaka u svezi uređenja okoliša crkve i Gačanskog parka hrvatske memorije. Nije to na ovu temu ni prvi, a kako se čini, ni posljednji sastanak.

Na inicijativu otočkog župnika msgr. Tomislava Šporčića, sastanku je predsjedao biskup ordinarij dr. Mile Bogović, a nazočili su mu Hrvoje Giaconi, voditelj Konzervatorskog odjela u Gospiću, otočki gradonačelnik dr. Stjepan Kostelac i zamjenik mu Nenad Janković, predstavnik projektanta Arbi d.o.o. iz Zagreba, izvođač radova Iva Bukovac i Pavle Bukovac te predsjednik Katedre Čakavskog sabora pokrajine Gacke Milan Kranjčević.

Kako je poznato radovi na uređenu Gačanskog parka hrvatske memorije započeli su kasno jesenas. Kišovito vrijeme nije dopustilo da se učini više, posječena su i uklonjena stabla koja se nisu uklapala u projekt, dalje od toga se nije moglo. Proljetno, lijepo i suho vrijeme je prava prigoda da se planirani posao uređenja nastavi i dovrši, da se park privede svojoj svrhi, odnosno da se uredi okoliš neposredno uz crkvu.
p2
Postavlja se pitanje čemu onda ovaj susret, ako je sve prethodno riješeno i dogovoreno? Neki detalji ostali su neriješeni, a i sam voditelj Giaconi imao je dobronamjernu sugestiju kako postavljeni plan popraviti, odnosno poboljšati (više očiju bolje vidi). To se odnosilo na njegovo cjelokupno sagledavanje rješavanje parka u središtu Otočca (i ostalih zelenih površna), zatim na raspored 32 skulpture koje su u kiparskim kolonijama izrađene i posvećene važnim osobama i događajima u gačanskoj povijesti, te problemu oko ograde koja se nalazi ispred crkve.

U detaljnom raspravljanju došlo se do dogovora da se djelomično prihvaćaju ideje voditelja Giaconija, ali da će se ovom prigodom pozornost baciti samo na crkveni parkić i neposredni okoliš crkve, da se zadužuje projektna kuća Arbi d.o.o. da ponudi još nekoliko rješenja rasporeda skulptura, da se odustaje od izgradnje vanjskoga kamena oltara i ambona te da će se sniziti kamena ograda prema ulici Kralja Zvonimira na razinu nadtemelja, dakle da će se ukloniti kameni stupići i korodirana metalna rešetkasta ograda.

No, kako radovi ne bi stajali, uređenju će se pristupiti fazno, rješenje oko same crkve i predviđeno popločavanje može odmah započeti sukladno projektu, dok će se ostali dio riješiti u najkraće moguće vrijeme.
p3
Msgr. Šporčić bi volio da se sve uredi do blagdana Presvetoga Trojstva (patrona župe), kada će biti upriličena i berma učenika. A onda, vjerojatno i neka svečanost u svezi uređenja Gačanskog parka hrvatske memorije.

M.Kranjčević
Preuzeto: GlasGacke.hr