Predstava „Prikazanje života svetog Lovrinca mučenika“ u Otočcu
slika
U petak, 15. ov. mj. s početkom u 19 sati u našoj župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu imat ćemo jedinstveni i vjerujem za sve zanimljiv, poučan, duhovno-kulturan program. A to će biti: Prikazanje života svetoga Lovrinca mučenika. Izvode članovi Hvarskog pučkog kazališta iz Hvara. Oni ovaj vikend (od petka do nedjelje 15 -17. 5) gostuju na području Ličko-senjske županije, i to u petak u 19 sati u Otočcu, u subotu u Senju i u nedjelju u Krasnu. Odsjedaju u hotelu na Krasnu.

HVARSKO PUČKO KAZALIŠTE počinje s nastupima već u sezoni 1969/70.Nastupa na festivalima hrvatskih kazališnih amatera (Čakovec - 1992. , varaždin -1993., Pula - 1994. , Murter -1996., Stari Grad - 1998, i Vis - 2002. i 203.) Hvarski glumci-amateri pobiru priznanja, a predstave su ocijenjene najbljima. Kazalište njeguje pučki izričaj koji izranja iz bogate baštine hvarskog književnog kruga renesansnog doba.Članovi kazališta jednostavne, zvonke stihove na arhaičnom i hvarskom narječju kazuju uvjerljivo i s oduševljenjem koje krasi istinske zaljubljenike u kazaalište i baštinu.
Zapis ove predstave datira u 15. stoljeće, no pouzdano se zna da tradicija igranja ovoga prikazanjaseže u 14. i 13. stoljeće. Autorstvo predstave pripisuje se don SABIĆU, PETRU HEKTOROVIĆU I sl. - no nikome sa sigurnošću.
Predstava je načinjena /postavljena 1969. godine i "traje" do danas. Vjerni je pokušaj rekonstrukcije srednjovjekovnoga kazališta (reducirani kostim - crni, bijeli i crveni habit, reducirana rekvizita)
Danas se predstava igra na otvorenim prostorima ili u crkvama.
Matična kuća Hvarskog pučkog kazališta jedno je od najstarijih komunalnih kazališta (sagrađeno 1612.godine.) u Europi, u kojem su u tijeku veliki radovi konstruktivne obnove.

Dođimo na ovu predstavu koja je zaista za naše prilike jedinstvena.
Upoznat ćemo i život Sv. Lovre koji je rođen u Hispaniji početkom 3. stoljeća. Školovao se u Zaragozi. Susreo se s papom Sikstom II. na putu u Toledo, kojem se svidio mladi đakon Lovro te ga povede u Rim, gdje ga imenuje arhiđakonom rimske Crkve. Skrbio se o materijalnim dobrima Crkve pomažući siromašne i bolesne. U vrijeme progonitelja kršćana cara Valerijana mučen je 258. god. papa SIksto II., a neko vrijeme poslije mučeništvo je podnio i đakon Lovro, pržen na žaru. Car Konstantin mu je u čast podigao velebnu baziliku. Brzo mu se štovanje proširilo po drugim krajevima. Postao je nacionalnim svecem Španjolske.
Očekujemo kako vas starije tako i mlađe. Sv. Lovro je svedok vjere - mučenik. Kršćanin uvijek, a posebno danas mora biti svjedok vjere u Isusa Krista. Za to dobivamo posebno poslanje na sakramentu Sv. Potvrde. Očekujemo sve vas koji ste već krizmani ali posebno one koji će se krizmati u ovoj godini, njihove kumove i ukućane. Nemojmo propustiti ovu priliku. Pozdav svima T. Šporčić, župnik i dekan otočki
sv_lovre