Proslava 15. Obljetnice od osnutka Gospićko-senjske biskupije
biskupija4
U ponedjeljak, 25. ov. u Gospićkoj katedrali proslavljena je 15. Obljetnica osnutka Gospićko-senjske biskupije.

Na ovu proslavu biskup Bogović pozvao je sve svećenike, redovnike i redovnice koje djeluju ili su djelovale na području biskupije. Osim njih pozvani su i članovi Biskupijskog pastoralnog vijeća.
Od civilnih vlasti pozvao je Gospićko-senjskog župana g. Milana Kolića i karlovačkog župana g. Ivana Vučića te gradonačelnike s područja biskupije. Prisustvovali su gradonačelnici: Gospića, Ogulina i Slunja, te načelnika općine Udbina. Na misi je pjevao katedralni zbor pod vodstvom vlč. Josipa Šimatovića. Službu ceremonijara vršio je g. Josip Tomljanović. Ministrirali su bogoslovi i sjemeništarci.
Na početku mise generalni vikar mons. mr. Tomislav Šporčić je pročitao Papinu bulu (svečano pismo – dokument) o osnivanju Gospićko-senjske biskupije.

Biskup Bogović propovijedao je na temelju evanđelja gdje Isus na križu progovara majci Mariji: Evo ti sina, a sv. Ivanu: Evo ti majke. Crkva se rodila po muci i Križu. Tako je i naša domovina izborila slobodu po krvi i križu, ali slično se i naša biskupija teško rađala. Pokušaj da se u Lici osnuje biskupija kroz dugu povijest, sve od Turaka, pa na ovamo je osporavan i na svoj način omalovažavan. Rađanje biskupije bilo je u boli. Kao što majka dok rađa u boli je i žalosti. No, kad rodi dijete raduje se što se rodio čovjek. Samo činjenica da je 17 svećenika osnutkom nove biskupije htjelo ostati u dotadašnjoj Riječkoj .

Poslije pričešćivanja dekani biskupije prinijeli do Biskupa listove (koji izlaze povremeno ili godišnje) u njihovim dekanatima. Tako su to učinili: mons. Mile Čančar za gospićki, mons. Tomislav Rogić za udbinski, mons. Tomislav Šporčić za otočki, preč. Robert Zubović za ogulinski i preč. Antonio Čutura za slunjski dekanat.
biskupija2
Na samom kraju mise o velikom i povijesnom značenju osnutka biskupije uz čestitke biskupu Bogoviću i svim drugima, govorio je prof. Ante Bežen. Svim sudionicima u ovoj liturgijskoj svečanosti zahvalio je katedralni župnik mons. Mile Čančar.

Nakon mise nastavilo se druženje uz zdravice i dobre želje u Biskupijskom domu, gdje su časne sestre Amalija i Viliberta priredile počašćenje. Ovaj dio programa vodio je vlč. mr. Marinko Miličević, kancelar biskupije.
biskupija 1