Pokopan vlč. Mate Pavlić
c1
U ponedjeljak 12. listopada 2015. preminuo je vlč. Mate Pavlić, svećenik Gospićko-senjske biskupije. Pokopan je 14. listopada u rodnoj župi Cerovnik kod Josipdola. Misu s početkom u 15 sati, u župnoj Crkvi Uzašašća Isusova i sprovodni obred na mjesnom groblju, predvodio je gospićko-senjski biskup mons. Mile Bogović. Uz članove pokojnikove rodbine, u misi je sudjelovalo tridesetak svećenika, petnaestak časnih sestara, nekoliko bogoslova i veliki broj domaćih župljana, prijatelja i vjernika iz okolnih župa i šire.

Vlč. Mate rođen je 16. studenog 1942. u Cerovniku od oca Danijela i majke Ljubice, r. Turkalj. Filozofsko-teološki studij pohađao je u Pazinu, Zadru i u Rijeci. Za svećenika ga je zaredio u Senju 17. srpnja 1966., tadašnji senjsko-modruški biskup Viktor Burić. Prva njegova služba bila je u Mrkoplju, odakle je 1967. premješten za župnika u Cvitoviću, a od 1970. u Slunju i Hrvatskom Blagaju. Godine 1979. imenovan je župnikom u Gospiću, a istovremeno upravljao je župama Bilaj, Ribnik, Lovinac i Podlapača sve do 1992. Od 1994. upravljao je župom sv. Nikole u Lipi kod Zvečaja. Umirovljen je 2013. godine zbog zdravstvenih razloga. Ove godine razriješen je svih dužnosti kako bi se mogao posvetiti svome zdravlju koliko je to bilo moguće. Često je u posljednje dvije godine bio u bolnicama i lječilištima u Zagrebu, Karlovcu i u Dugoj Resi te na kraju, po preporuci liječnika, otišao u riječki hospicij, gdje je i preminuo 12. listopada 2015.

Biskup Mile u svojoj propovijedi osvrnuo se na Matin život, istaknuvši posebno njegov spisateljski doprinos. Među ostalim, rekao je: Mate Pavlić je u Cvitoviću pokrenuo župni list „Župna panorama", koji njegovim prelaskom u Slunj postaje dekanatski list. Spada među pionire crkvenog tiska u biskupiji. U Gospiću je, uz list „Župa“, priredio više korisnih crkveno-povijesnih knjiga. Naročito je velik pothvat bio prijevod i izdanje, za naše krajeve nezaobilaznog, djela Franza de Paula Julija Frasa "Cjelovita topografija Karlovačke vojne krajine", objavljenog u Gospiću 1988. Slično se može reći za prijevod i izdanje Karla Patscha "Lika u rimsko doba", objavljeno u Gospiću 1990. Na poseban način Mate se bavio životom i radom Dragutina Fifke, svećenika ubijenog 1943., koji je godinu dana ranije krstio Matu u župnoj crkvi u Cerovniku. Mate je cijeli život bio povezan s njim kroz svoju spisateljsku djelatnost, istaknuo je Biskup.

Na kraju, u ime klera Gospićko-senjske biskupije, riječi oproštaja uputio je generalni vikar mons. Tomislav Šporčić. Pismo sućuti riječkog nadbiskupa i metropolita mons. Ivana Devčića, pročitao je mons. Nikola Uravić, ravnatelj Svećeničkog doma u Rijeci. Završni oproštaj i zahvalu uputio je domaći župnik pop Antun Luketić. On je istaknuo više karakteristika koje su obilježavale život i rad pokojnog svećenika. Vlč. Mate uvijek se rado interesirao kako žive njegovi župljani, svakog je poimence poznavao i s njime izgrađivao međusobno povjerenje. Redovito je vlastitim financijskim sredstvima pomagao siromašne, osobito obitelji s više članova. S velikim žarom volio je slušati svjedočanstva o stradanju žrtava Drugog svjetskog rata i poraća. Puno toga je znao iz lokalne povijesti, ali nažalost nije sve zabilježio. Redovito je pratio katolički tisak i nabavljao katehetska pomagala kako bi mogao što kvalitetnije djeci i mladima prenijeti kršćansku poruku. Župljani Cerovnika duguju mu veliku zahvalnost, budući da je ove godine za župnu crkvu darovao veliko zvono u čast svećeniku mučeniku vlč. Dragutinu Fifki i ostalim cerovničkim žrtvama, a u spomen istog svećenika dao je urediti i spomen-sobu u župnom stanu.
Vlč. Mate volio je da ga vjernici i subraća svećenici oslovljavaju s „pop Mate“, a i sam se tako potpisivao zbog povezanosti s naslijeđem svećenika glagoljaša koji su djelovali na području nekadašnje Senjsko-modruške ili Krbavske biskupije.

Gospoićko-senjska biskupija

Foto: mons.Mile Pecić
c2
Od vlč.Mate oprostio se veliki broj vjernika