Prvi rođendan Žive vode
a3
Prvu godišnjicu izlaženja glasila za mlade Živa voda bilo je prikladno skromno obilježiti upravo na blagdan sv. Katarine, zaštitnice tiska i izdavaštva. Uredništva glasila sastalo se jučer kako bi, uz čaj i prisjećanje na početke, proslavilo prvi rođendan listića Živa voda.

Listić Živa voda izišao je do sada u 12 brojeva, a kako izlazi jednom mjesečno, prvi je broj tiskan u prosincu 2014. nakon blagdana sv. Nikole kao dar mladih župi Otočac. Živu vodu priprema dio članova Zajednice mladih sv. Ivan Pavao II., a tiskanje financira župa Otočac. Listić je besplatan, a distribuira se u crkvi Presvetoga Trojstva najčešće između 15. i 20. u mjesecu. Tiska se u obrtu Matej u Otočcu, a osim župe Otočac, po jedan broj listića financirali su i obrt Matej i zbor Trinitas.

- Kad smo osnovali Zajednicu mladih sv. Ivan Pavao II., nakon nekog vremena došla sam na ideju kako nam trebaju neke vrste novina kao instrument koji će privući mlade na obraćenje, a i ostalim župljanima poslužiti. Dosta je prošlo dok se nisam odvažila predložiti to ostalim članovima zajednice, a oni su rekli da ideja nije loša. Složili smo rubrike i kreirali predložak listića kojim smo htjeli iznenaditi župnika, mons. Šporčića. Kad smo mu izložili ideju, njemu se to učinilo zanimljivo i usmjerio nas je na don Anđelka Kaćunka, koji nam je dao još neke korisne savjete. Nakon toga smo izradili 1. broj i ta je koncepcija listića sa stalnim rubrikama ostala do danas, ispripovijedala nam je voditeljica zajednice Mateja Posavi.

Osim Mateje, čija je zadaća u svakom broju pripremiti „info župe“ s vjesticama unazad mjesec dana, suradnici Žive vode su Milan Krznarić, koji je osmislio dizajn listića, logo s rukama iz kojih izvire voda i općenito brine za grafički dio, Antonija Marić, Kristijan Pajdaković i Ana-Marija Jurković, zaduženi za priče i svjedočanstva, Iva Jerbić, čija je uloga izbor citata, dok u rubrikama kutak za filmoljupce i knjigoljupce sudjeluju svi. Povremeno na listiću surađuje i Dario Eror, a nedavno se zajednici i uredništvu pridružila mlada Varaždinka Kristina Koprek. Lektor je prof. Manja Kostelac-Gomerčić. Listić uvijek ima i neku aktualnu temu,prati i dane važnih svetaca, a boje zaglavlja listića uvijek prate boje prema liturgijskoj godini: ljubičastu, crvenu, zelenu, bijelu…

- S izlaskom 12. broja zaključili smo godinu dana kontinuiranog izlaženja. Župnik nam je potpuno izašao u susret. Cijeli koncept listića osmišljen je za mlade, rubrike su prilagođene interesima mladih. Pozivamo zainteresirane mlade da nam se pridruže, oni koji imaju želje sudjelovati, dobro su došli, poručio je Milan Krznarić.

- Studiram u Otočcu i uključila sam se u zbor Trinitas i zajednicu mladih. Sviđa mi se kako djeluju jer sam ranije u svojoj župi htjela pokrenuti sličan list za mlade, ali to je teško, nisu mladi zainteresirani za takvo nešto, rekla nam je Kristina Koprek.

- Željela bih zahvaliti Bogu i ljudima koji su se ovdje okupili i otvorili Bogu na služenje na ovakav način jer bez njih i bez Božjega blagoslova ovo ne bi uspjelo, zaključila je na kraju Mateja Posavi.

Živa voda je doista pravo bogatstvo župe Otočac, rijetkost je takvo što i u većim župama. Zajedno s godišnjakom Vrilom (tako je sve u znaku vode) čini da pisana riječ neprestano izvire svježa i čista.