Blagdan Svetog Stjepana Prvomučenika
s1

Prvi dan po Božiću crkva slavi Svetog Stjepana Prvomučenika. Ova dva blagdana su usko povezana. Središnja sveta misa u 11 sati bila je u župnoj crkvi a predvodio ju je mons.Tomislav Šporčić, generalni vikar biskupije, župnik i dekan otočki u suslavlju s vlč. Josipom Šimatovićem župnim vikarom u Gospiću, te biskupijskim Povjerenikom za mlade.

Na samom početku mise obavljen je blagoslov vode za blagoslov obitelji. Vlč.Šimatović pjevao je litanije Svih Svetih , a potom je bio blagoslov vode koju su brojni vjernici koji su danas bili na misi ponjeli svojim kućama.
a2

U svojim razmišljanjima mons.Šporčić se osvrnuo na današnjeg sveca. Vjernici diljem svijeta obilježaju blagdan Svetog Stjepana, prvog kršćanskog mučenika koji je bio jedan od sedmorice đakona u crkvenim počecima. Stjepan Prvomučenik je bio " jedan od sedam muževa na dobrom glasu" pa ga izabraše za đakona. Đakonska služba u ono doba bijaše; upravljati crkvenim dobrima, obilaziti sirotinju i propovijedati. Evo utješne poruke koja se krije u Stjepanovoj molitvi, krvlju pisanoj: Opraštanje je plodonosno. Opraštanje je dvaput blagoslovljeno, jer usrećuje onoga koji oprašta i onoga kojemu opraštamo.

Papa Franjo upozorava na tri riječi koje moramo koristiti: Molim, hvala i oprosti. Treća riječ "oprosti" to je teška riječ, a ipak tako nužna. Kad je nema male su pukotine šire - čak i nehotice - toliko da postaju duboki procjepi. U bračnom životu svađe su česte, ali neka ne prođe dan da se ne pomirite. Dovoljno je samo pomilovati drugoga, šutke i bez riječi. Neka nikad dan ne završi u obitelji da se niste pomirili, to nije lako, ali se mora učiniti, time će život postati ljepši, a za to je dovoljna jedna mala gesta - poručuje papa Franjo.

a3

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor predvođen s.Ljubomirom i prof.Brankom Bernardi za orguljama.