Misa zahvalnica na Silvestrovo
zz1

Posljednjeg dana kalendarske godine,na Silvestrovo 31. prosinca misu zahvalnicu u crkvi Presvetog Trojstva u 18 sati predvodio je mons.mr.Tomislav Šporčić generalni vikar biskupije i otočki župnik uz asistenciju don Jure Ladišića pastoralnog suradnika za slijepe i slabovidne.

Kraj građanske godine ne slavi se posebnom liturgijom. Večerašnja liturgija donosi isto evanđelje koje Crkva sluša na dan Božića kako bi istom porukom ispratili staru godinu. Liturgija poručuje kako smo i ove godine primali od Kristove punine. Gospodin nam je dijelio svoje milosti, svakom na svoj način, svakome prema potrebama,potrebno je pred Bogom položiti račun poručio je mons.Šporčić. Svako proživljeno vrijeme ostavlja tragove na našem licu i u našem životu. Razmislimo, stoga, sada na malo konkretniji način o sebi samima. Većina ljudi u ovim ranim večernjim satima razmišlja kako naljepše u svečanom i razigranom raspoloženju dočekati prve sate nove godine. Sve oko nas bruju, pucaju, bacaju petarde, sve svijetli i blješti od kojekatvih vatrometa, sve je u nekom ritmu...Ali sve je ipak maglovito..! Radost, ali samo u tijelu! Ljudi trče u neka kojekakvo zvučno nazvana sastajališta, zabavišta, lokale, započinju tulume, kako se u suvremenom žargonu kaže, da bi zaboravili sve ono mučno i neugodno što donosi vrijeme. Sabrati ili zaboraviti - to je ona najaktualnija dilema. Vrijeme leti, mi ga ne možemo zadržati, svaki trenutak već je onaj drugi. Čovjek je sposoban sabrati u tijeku vremena ono što može ići dalje, dalje, sve do vječnosti - kazao je župnik. Večeras se za sve propušteno kajemo, ali i za sve primljeno zahvaljujemo. Večeras želimo biti zahvalni za svu milost što nam je Gospodin darivao. Zahvaljujemo Gospodinu za brojne darove u našoj župi.

Na kraju mise župnik je pročitao statistiku župe.

Tako je ove godine kršteno 39 djece, jedno je kršteno izvan Otočca, to znači da je ipak 40 krštenih. Među njima je jedan odrasli. Prošle godine bilo je nažalost samo 25-tero djece, a pretprošle 34. Ove godine je ipak napredak. Ove godine krizmano je 49 krizmanika ( prošle 64 ), prvoj pričesti je pristupilo 44 prvopričesnika, prošle godine ih je bilo 57, a 2013.godine njih 37. Ove godine vjenčano je 13 pari, izdato je 11 krsnih listova za vjenčanje u drugim župama, to znači više nego 5 pari da je vjenčano izvan Otočca ( prošle godine vjenačano 11 parova). Ove godine umrlo je i crkvenim sporovodom ukopano 49 osoba. Od toga 28 ženske i 21 muška osoba, te je 22 osobe primile sakramente bolesničkog pomazanja a 27 nije. U rubriku ( uzrok smrti) zapisano je 15 je umrlo od bolesti srca, 11 od tumora- karcinoma, 9 od moždanog udara, 9 od starosti i nažalost 3 osobe od samoubojstva učinile su suicid, dok je za 4 osobe rubrika ostala prazana ( rodbina ne zna uzrok smrti).

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor pod vodstvom č.s. Ljubomire Lešić, a za orguljama bila je Gabrijela Degoricija, te su na kraju župnik sa vjernicima otpjevali u znak zahvalnosti “Tebe boga hvalimo”.
zz2

Po izlasku iz crkve vjerni puk po starom običaju zaigralo se kolo na prostoru ispred crkve te se pjevalo uz prigodne pjesme i time Bogu zahvalilo za sve darove u ovoj godini.
zz4

( U kolu su i naš župnik mons.Tomislav Šporčić i naša č.s. Ljubomira Lešić )