Kršten Jan Bakarić
jan1
Danas 24.siječnja, treću nedjelju kroz godinu u župnoj crkvi Presvetog Trojstva središnju svetu misu u 11 sati predvodio je i propovijedao mons.mr.Tomislav Šporčić, generalni vikar biskupije, dekan i župnik otočki u zajedništvu s don Jurom Ladišićem, pastoralnim suradnikom za slijepe i slabovidne.

Na misi je bilo posebno svečano jer jer u zajednicu krštenih primljen dječak Jan Bakarić.
jan2
U svojoj homiliji župnik se osvrnuo na današnje Evanđelje po Luki. Čitanja današnje nedjelje govore o važnosti Pisma, Biblije za život vjernika. Povratak Izraelaca iz babilonskog ropstva ne iziskuje samo materijalnu obnovu građevina i svekolikog ustroja života nego prvenstveno duhovnu obnovu. Zbog toga veliki vjerski vođe, Ezra i Nehemija okupljaju narod i na razvalinama njihovih gradova čitaju sveto Pismo, Toru, koju su uspjeli pomno sakrivati i sačuvati za vrijeme ropstva. Narod, slušajući Riječ Božju pada u zanos, plače od radosti i ganuća i svečanome zavjetuje svojim poklikom: „AMEN, AMEN!“, da će od sada tu Riječ čuvati kao najveću svetinju.I današnje Lukino Evanđelje pokazuje koliko mu značenje pridaje sam autor. Prvo je istraživao, propitivao se među živućim svjedocima, očevicima Isusova nauka i djelovanja a onda je sve to veoma brižno napisao i tako vjerodostojnu knjigu povjerava svome učeniku Teofilu da ju proučava, prihvati i po njoj živi. Sve te svjedoke Luka naziva: „očevicima i slugama Riječi.“ Danas je to Crkveno učiteljstvo na čelu sa svetim Ocem i biskupima. No čuvari Riječi su i roditelji kojima je osnovna zadaća uz brigu za tjelesni rast i zdravlje djece na prvom mjestu skrb za duhovni rast i moralno zdravlje vlastite djece. Luka opisuje Isusov dolazak u njegov zavičaj. Već je veoma poznat i glas o njemu proširio se među narodom. I što on čini? Ulazi u sinagogu(židovsku crkvu) uzima sveti tekst (Bibliju) čita i tumači.Danas u šumi zvukova i riječi treba prepoznati Riječ Božju jer ljudska je riječ prevrtljiva i obmanjujuća a jedino je Božja Riječ živa i djelotvorna.

jan4
Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor predvođen s.Ljubomirom a za orguljama bila je prof.Branka Bernardi.

jan5