mons.Šimunović - Potrebna je kateheza odraslih
Misnim slavljem koje je u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu 18. siječnja predvodio i propovijedao mons. dr.Milan Šimunović, umirovljeni profesor pastoralne teologije, religiozne pedagogije i katehetike, nastavljen je program priprave za proslavu sv. Fabijana i Sebastijana – suzaštitnika župe Otočac i zaštitnika Gacke Doline te Dan Grada Otočca. Večeras su se posebno okupili župljani Brinja i okolnih župa.

U svom nagovoru mons.Šimunović kaže: Koliki su ovog Božića okitili bor, koliki postili na Badnjak ? Što je ostalo od vjere u našim krajevima ? U selu od tristotinjak ljudi na misu dolazi dvadesetak vijernika. Drastičan je pad dolaska na misu. Prije kada se i radilo na Tri Kralja bilo je više ljudi u crkvi nego sada kada nam je demokracija dala veliku slobodu. Možda je jednim dijelom i Crkva zato kriva. Mi svećenici moramo se zabrinuti. Koliko je obitelji pročitalo Bibliju ? Bilo bi dobro da svatko pročita najkraće evanđelje po Marku, barem to ako ne cijelu Bibliju. Tvrdimo da smo katolici a od toga je ostalo jako malo. Služiti čovjeka to vam je sveta misa. Velika je opasnost da Crkva pretvori u sustav, Crkva je susret s Bogom. Možda naše mise su ponekad obredi čiste formalnosti. Gdje je ta radost na licima ako smo se s Bogom susreli ? Okrenimo se mi vjernici onima koji Boga traže i lutaju. U ovoj godini župne kateheze moramo ući dublje u vjeru. Mi bez Gospodnjeg sastanka ne možemo. Svi se mi moramo obratiti. Mnogo smo toga pretvorili u zapovjedi, a malo toga u radosnu vijest. Vjeru smo pretvorili u formalnost. Naš zadatak je danas da na jedan drugi način prenosimo vjeru i to s ljubavlju i radosni . Ako smo bili na susretu s Kristom moramo biti drugačiji, radosniji i sretniji. Pokažite to osobnim primjerom, budite drugačiji od onih koji ne idu u Crkvu. Neka nam vjera bude istinski susret s Kristom. Preporučio bih vam da se nedjeljom zaustavite i okupljate u župnu zajednicu. Potrebna je kateheza odraslih. Dođite na susrete odraslih, umjesto da u vašim domovima „buljite“ u televizor dođite na svetu misu. Neka vas povuče stihija ljubavi i vjere, neka vas to drži. Radost vjere širite dalje, pa makar mnogo toga i pretrpjeli . Kad vas netko pita kuda ideš, odgovorite – Idem na susret s uskrslim Kristom , dođi pa vidi.

Pjevanje je animirao crkveni zbor a za orguljama je bila s.Krešimira Vuleta.