dr.Šimunović - Žrtva rađa bolje i ljepše
Misnim slavljem u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu 19. siječnja koje je predvodio i propovijedao mons. dr. Milan Šimunović, umirovljeni profesor pastoralne teologije, religiozne pedagogije i katehetike, u suslavlju s mons.mr.Tomislavom Šporčić generalnim vikarom biskupije i otočkim župnikom te don.Jurom Ladišić svećenikom u miru i pastoralnim suradnikom za slijepe i slabovidne završen je program priprave za proslavu sv. Fabijana i Sebastijana – suzaštitnika župe Otočac i zaštitnika Gacke Doline te Dan Grada Otočca. Na misi su se okupili posebno župljani iz Sinca, Ramljana i Čanka. Poslužitelj oltara bio je bogoslov Domagoj Perišić .

U svom nagovoru dr.Šimunović je upitao: Što znači da je srce okorjelo i tvrdo ? Kako je čovjek jedan veliki misterij. U obitelji jedno dijete hoće, a drugo neće, majka bi htjela a otac se ne slaže. Što je to što je u nama ostalo od Adama i Eve? Što je to u narodu da postane nevaljan . Odgajanje je velika muka, znademo koliko ste žrtve uložili u odgoju svoga djeteta od pelena pa dok raste i sada kada je velik. Odgajanje je težak zadatak ali lijepi zadatak. Mi što smo stariji uvjeravamo se – dobro je meni moja majka rekla. Tko hoće se uvjeriti nažalost misli kasno, pa će se kajati baš u stare dane da su se trebali roditelji slušati. Danas se ništa ne nameće, danas je demokracija, danas se pomalo roditelji i nastavnici boje povisiti ton na djecu. Roditelji dragi, mora se znati tko je u kuću „glava“ , demokracija da ali i odnosi sinovski ne smiju se pomiješati. To se ne smije dogoditi u protivnom nastaje rasulo. Mi smo kršćanski roditelji. Što bi kršćanski roditelji trebali biti plus, što nas to čini kvalitetnije i bolje ? Da, vjera nam daje snagu, svijetlost i orijentir. Moramo se žrtvovati, dolaziti u crkvu, od Boga tražiti snagu. Žrtva rađa bolje i ljepše. Bez žrtve nema boljeg. Nemojte odustati, iznesite u prikazanju svoju žrtvu. Bože kako će naprijed ? Ako u kući dijete ne doživljava praštanje i prihvaćanje teško će u crkvi doživjeti da je Bog Otac. Pokažite praštanje i ljubav djetetu, nemojte se ustručavati djetetu reći oprosti. Budite suglasni kao roditelji. Nismo mi savršeni. Ispovijed je sakrament pomirenja s Ocem koji prašta. Prva svet ispovijed je radostan susret s Bogom . Učite se o novom pristupu ispovijedi. Zašto se mnogi ne ispovijedaju ? Možda imaju neugodna sjećanja. Kako će dijete shvatiti da dolazi na gozbu nedjeljom. Obiteljski stol je znak ovoga stola – oltara gdje se okuplja zajednica. Vi roditelji nama povjeravate da mi napravimo ono što vi ne možete. Kad vas župnik poziva na župne susrete, odazovite se . Nije to da bi dogovorili svečane haljine ili platili takse nego je to susret da Božju riječ bolje razumijete. Želimo vas podržati da napredujete u vjeri. Kako je žalosno kada roditelj doveze dijete do Crkve , a on od u kafić. Izbacimo takva ponašanja nego živimo zajedno s djecom, otvorimo s njima molitvenik, s njima molimo, s njima se uključimo. U vjeri nikada ne smijemo stati, u vjeri zajedno rastemo. Kada dijete vidi da s nama to nešto znači onda će dijete spontano uz vas rasti.

Liturgijsko pjevanje animirao je crkveni zbor, a za orguljama bila je s.Krešimira Vuleta.