Cvjetnica - Nedjelja Muke Gospodnje
b2
Danas na Cvjetnicu, 20.ožujka, svete mise u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu bile su u 9,00 i 11,00 sati. U 9 sati crkva je bila potpuno ispunjena do posljednjeg mjesta, otvorena je kora i lađe da primi sve vjernike koji su došli s maslinovim grančicama na bogoslužje. Prije svetim misa bio je ispred crkve kod velikog križa blagoslov maslinovih grančica, a koje je blagoslovio mons.mr. Tomislav Šporčić generalni vikar i otočki dekan i župnik s čime i počima današnje bogoslužje. Ceremoniraj bio je sjemeništarac Kristijan Pajdaković.
b5
Nakon blagoslova grančica krenula je procesiji oko parka i središtem grada do ulaza na glavna vrata u župnu crkvu.
b12
Cvjetnica ili Nedjelja Muke Gospodnje slavi se u nedjelju prije Uskrsa. Cvjetnica je uvod u Veliki tjedan. Crkva se spominje Isusovog trijumfalnog ulaska u Jeruzalem u dane prije Pashe, opisanog u sva četiri Evanđelja (Marko, Matej, Luka i Ivan), ali i njegove muke koja je uslijedila nakon toga. Kad je ulazio u Jeruzalem, narod je dočekao Isusa mašući palminim i maslinovim grančicama i rasprostirući svoje haljine, putem kojim je išao jašući na magarcu.
Bogoslužje ima dva dijela: blagoslov grančica i procesiju s njima te svečani spomen muke i smrti Kristove. Boja liturgijskog ruha je crvena i znak je istodobno Kristove mučeničke ljubavi i vatre Duha od koje je Isus gorio i izgorio.
b18
Svake godine na Cvjetnicu se čita izvještaj Muke jednog od sinoptika (prva tri evanđelista), dok su ostala čitanja uvijek ista. Ove godine to je Luka koji, kako nam kaže već na početku svoga evanđelja, “kad već mnogi poduzeše sastaviti izvješće o događajima koji se ispuniše među nama (…) pošto sam sve, od početka, pomno ispitao”, donosi događaje Posljednje večere, muke i smrti točnošću jednog povjesničara koji se trudi ne dodati ništa “svoga” upravo, “kako nam to predadoše oni koji od početka, bijahu očevici i sluge Riječi” (v. Lk 1, 1-3a).
b25
U svima nama liturgija Cvjetnice želi probuditi vjeru, koju je u satniku pod križem probudio umirući Isus, kako bi zajedno s njim mogli reći: “Doista, ovaj bijaše Sin Božji!”.
c4
Za onoga koji vjeruje, nada se i ljubi, nezamislivo je da ga Bog napušta. Svaki tamni čas doživljava svoje razjašnjenje; svaka patnja ima utjehu.
c2
U procesiji i za vrijeme svete Mise pjevao je crkveni zbor predvođen s.Ljubomirom Lešić i prof.Bankom Bernardi za orguljama.
b16
( Mladi u procesiji gradom )
b4
( Plato oko crkve bio je potpuno ispunjen vjernim pukom )