O. Zdenko Križić, OCD - novi biskup
križić- biskup
Na današnjoj konferenciji u ordinarijatu Gospićko-senjske biskupije točno u podne predsjednik Hrvatske biskupske konferencije dr. Želimir Puljić, a u nazočnosti riječkog metropolite dr. Ivana Devčića, (bivšeg) gospićko-senjskog biskupa dr. Mile Bogovića, krčkog biskupa Ivice Patenjaka priopćeno je ime novoga biskupa, to je o. Zdenko Križić, dakle redovnik karmelićanin.

O. Zdenko ( od Bezgrešnog Srca Marijina) Križić, OCD, krsnim i civilnim imenom Ivan, rođen je 2. veljače 1953. godine u Johovcu u župi Foča kod Doboja u Bosni i Hercegovini. Nakon završene srednje škole, koju je pohađao kod franjevaca konventualaca u Zagrebu, nastavlja studij filozofije u Firenzi, a potom i studij teologije na Papinskom teološkom fakultetu Teresianum u Rimu. Za svećenika je zaređen 26.lipnja 1977. u Zagrebu.

Nakon završene teologije nastavlja studij duhovnosti na papinskom Institutu duhovnosti Teresianum gdje je magistrirao na temu: Biblijski likovi u djelima svete Terezije Avilske". Osim hrvatskog, dobro govori talijanski, a dostatno poznaje i španjolski jezik.

Službe koje je obnašao : prefekt dječjeg sjemeništa Otaca Karmelićana u Zagrebu ( 1978 - 1984), prvi savjetnik Komisarijata karmelićana ( 1984 -1990), prior samostana u Remetama - Zagreb ( 1984 - 1990), vanjski profesor na Institutu za kršćansku duhovnost u Zagrebu ( 1984 - 2012.), provincijal Hrvatske karmelske provincije ( 1990 - 1996 ), vikar provincije ( 1996 - 2002), prior samostana u Remetama - Zagreb ( 1996 - 1997 ), prior novoosnovanog samostana u Krku ( 1997 - 2002 ), magister novaka ( 1997 - 1999), provincijal Hrvatske karmelske provincije ( 2002 - 2003 ), generalni vikar karmelskog reda ( 2003 - 2009 ), prior samostana u Krku i Provincijalsni savjetnik ( 2011 - 2012), od 2012. obnaša službu rektora karmelićanskog međunarodnog zavoda "Teresianum" u Rimu.

Ovo je samo nekoliko najopćenitijih podataka o novom biskupu.

Do biskupijskog posvećenja, odnosno do preuzimanja biskupije od novog imenovanog biskupa, Biskupijom upravlja kao apostolski administrator ( upravitelj) snagom dekreta Kongregacije za biskupe umirovljeni biskup mons.Mile Bogović, a ne kao dijecezanski biskup, kako je bilo do sada. Za vrijeme uprave apostolske administrature prestaju prezbitersko i pastoralno vijeće i generalni vikar. Administrator može imenovati jednog svećenika s ovlasti generalnog vikara, što je i učinio biskup Mile i imenovao na tu funkciju dosadašnjeg generalnog vikara mons.mr.Tomislava Šporčića. Svi uredi normalno nastavljaju rad. Ulogu prezbiterskog vijeća preuzima Zbor savjetnika. Ustoličenje novog biskupa vjerojatno će biti unutar dva mjeseca.