Tečaj vjere za teološku kulturu laika i Tečaj o braku

Dana 25.veljače prije podne od 9 - 13 sati u župnoj dvorani održana su dva predavanja i to nastavak Tečaja vjere za teološku kulturu laika i Tečaj o braku.

Predavanje je održao vlč. dr. Željko Blagus, župnik u Ogulinskom Zagorju. Tema njegova predavanja bila je: Treći dio KKC, a to je pitanje moralne teologije kršćanske vjere a KKC-e donosi je u trećem dijelu Katekizma. On je govorio živo i sadržajno. Zaista su ga poloaznici Tečaja sa zanimanjem pratili. U drugom dijelu ili druga dva sata tema je bila o različitosti i darovima muškosti i ženstvenosti. Predavač je bio dr.Petar Krešimir Hodžić, bilo je zaista zanimaljivo. Istaknuo je primjere iz života. On je oženjen i otac je četvero djece. Predstojnik je Ureda HBK za obitelj u Zagrebu. Stručno i poslovno se bavi obiteljskom problematikom. Priredio je ove godine i posebni priručnik "Izazov očinstva" a sada je u pripremi i slični priručnik za majke.

Ova godina na nacionalnoj razini je posvećena posebnom proučavanju vrednote očinstva i majčinstva. U ovom predavanju bila je među ostalim i zgodna radionica u kojoj je jedan od zaručničkih parova izveo natjecanje koje će više i brže donijeti vode u jednu veliku bačvu. Zaručnica je imala bolje sreće jer je špina kojom se ona služila bolje propuštala vodu i bilo joj je malo bliže.

Predavač je istaknuo kako je u Isuosvo vrijeme, za njegovo čuda u kani bilo teško napuniti šest takvih posuda vodom. Svatovi nisu imali vina a oni su donosili vodu, a ta voda postala je Isusovom Riječju vino. Čovjek se s ljubavlju brine o običnim stvarima a Bog ih blagoslivlja u sasvim nešto novo i kvalitetnije.

U ndjelju zaručnici će doći na misu u 18 sati a nakon mise imat će predavanje o braku pod pravnim vidom. Župnik Šporčić govorit će o pravnim smetnjama i zaprekama za crkveni brak. Na ovaj turnus Tečaja uključeno je 21 par zaručničkih parova.

U idući petak govorit će prof. Nives Tomić, a iduće subote dr. Zdenka Rusan iz Zagreba, liječnica.