I jedna pomica na otočkoj Cvjetnici

Moglo bi se reći da se Cvjetnica obilježava na univerzalan način posvuda, blagoslovom maslinovih grančica. Ipak, svaki grad ima neku manju ili veću varijaciju toga vjerskog običaja.

U Otočcu se, uz maslinovu grančicu, održao i prvotni običaj donošenja grančice drenjule (drijena) na blagoslov, a ponekad stručak maslinovih grančica bude ukrašen proljetnim cvjetnicama, božjim ovčicama ili grančicom forzicije.

Nije promakao oku naše kamere danas u procesiji maslinovih grančica ispred crkve Presvetog Trojstva i sasvim drugačiji 'buket'. Riječ je o vješto ispletenim palminim grančicama odnosno lišću, tzv. pomicama ili pomama. Običaj pletenja palmi za Cvjetnicu karakterističan je za južnu Dalmaciju, posebno za Dubrovnik. Mogu biti spletene na razne dekorativne načine, a pomica koja je stigla u Otočac svakako je među zanimljivije upletenima….

M.K.G.