Četri krštenja na Majčin dan

Na petu vazmenu nedjelju, 14.svibnja, na Majčin dan, središnje euharistijsko slavlje u župnoj crkvi predvodio je i propovijedao župnik, dekan i generalni vikar mons.mr.Tomislav Šporčić.

Crkva ispunja do posljednjeg mjesta, velika radost jer nako dužeg vremena u našoj Župi četiri krštenja pod jednom svetom misom. Veliki broj rodbine, prijatelja i pobožnih vjernika uveličalo je današnje misno slavlje, a uz to lijepo i sunčano vrijeme.

U zajednicu krštenih primljeni su:

Magdalena Sekula, kći Danijela Sekule i Marije rođ.Devčić

Jan - Luka Aleksić, sin Maria Aleksić i Katice rođ.Petrlić

Ivano Pemper, sin Zorana Pempera i Nikoline rođ. Župan

Ivan - Matej Krznarić, sin Saše Krznarića i Mihaele rođ.Brajković

Krštenje je najveći milosni dar Presvetog Trojstva koji čovjek prima nakon ulaska u život. Po sakramentu krštenja od nebeskog Oca primamo Duha posinjenja i ubrajamo se u djecu Božju. Ovaj sakrament je početak životnog hoda čovjeka prema vječnom sjedinjenju s Bogom u ljubavi, u nebu. Krštenje je temelj i vrata ostalim sakramentima i milostima koje nam oni dijele.

U svojoj homiliji župnik je protumačio današnje Evanđelje po Ivanu ( IV 14,1 - 12 ) "Ja sam put i istina i život". Mnogi danas imaju dojam da ne nekamo vrtoglavo juri. Možda bismo u tome trebali prepoznati znak da se izgubio cilj, da se ne zna kamo idemo i jesmo li na pravom putu, jer nepoznavanje puta i sve veća jurnjava može postati za čovjeka razorna - baš kao u slučaju vozača- za njega i one koji ga okružuju. Za nadati se da neće biti kasno za alternativni put, kad se jednom otkrije da je ovaj bio krivi. Isus, pred odlazak, obećava svojima postati put koji vodi k spasenju. No, prije toga, on se sam stavio na taj put, a to je Put križa. Isus nastavlja Put križa koji vodi kroz patnju u smrt, ne zato što bi on imao smisla u sebi, nego samo zato što on vodi do konačne radosti i pobjede života. Obično mislimo kako smo veliki poklonici istine, no u konkretnim situacijama brzo postanemo spremni na ustupke: nekad se istina malo uljepša, kaže se na pola "da bi se lakše podnijela", dok onu "golu istinu" ostavljamo za neko "prikladnije" vrijeme. Više je čimbenika koji neposredno omogućavaju biokemijsko održavanje životai regulirani su nagonima: glad, žeđ, san i održavanje vrste zajednički su čovjeku i nižim bićima. U isto vrijeme, čovijek je spreman odreći se neposrednog zadovoljenja mnogih važnih potreba u korist nekih drugih, spreman je podnijeti skoro svaki "Kako" kad ima jedan "Zašto", da bi uprkos tome ili tek onda osjetio kako život u njemu struji. Mnogi su spremni nanjeti si i velike boli, da bi došli do ovog osjećaja života - kazao je propovjednik.

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor predvođen s.Ljubomirom Lešić a za orguljama bila je prof.Branka Bernardi.

/ ib /