Drugi dan trodnevnice

Drugog dana priprave za proslavu zlatomisničkog jubileja našeg župnika mons. Tomislava Šporčića, u četvrtak, 13. srpnja 2017., misu i euharistijsko klanjanje u crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu predvodio je don Goran Antunović (dekretom gospićko-senjskog biskupa mons. Zdenka Križića imenovan upraviteljem župe BDM Majke Crkve na Plitvicama i voditeljem Pastoralnog centra na Plitvicama) u suslavlju s don Anđelkom Kaćunkom i mons. Šporčićem, a u asistenciji su bili sjemeništarac Kristijan Pajdaković i bogoslov Marko Grčević.

Pjevanje je predvodio VIS Trinitas.

Don Goran Antunović u propovijedi je pozvao vjernike neka im upravo zlatna misa njihova župnika bude poticaj promišljanja o tome "tko je svećenik". Prvo što moramo pritom staviti u srce jest da je svećenik pozvan. Pozvan je ne po svojim zaslugama nego po Božjoj milosti vršiti jednu službu. Drugo jest da je svećenik jedan od nas, izabran iz naroda da služi narodu. Ponekad u svećeniku previše vidimo to ljudsko, zamjeramo što je rekao, što prigovorio, a teško vidimo ono Božje, kao kad se Isusu spočitavalo da nije on Sin Božji nego sin Josipa i Marije. I treće, svećenik prima jedan poseban križ, jednu posebnu odgovornost prema narodu i Bogu. Neki kažu da je svećeniku 'karijera zagarantirana', a pritom ne vide razmjere i težinu te njegove odgovornosti.

- Zato vas pozivam da molite za svećenike da budu dobri pastiri, da budu proroci među nama. Možda je upravo ova proslava prilika da u svećeniku sagledamo tu Božju milost i da budemo sretni kad rade svoj posao, pozivam vas da pokušamo, zaključio je don Antunović propovijed koja je itekako mogla doprijeti do srca vjernika.

Na kraju je mons. Šporčić predvoditeljima dviju pripravnih misa, don Goranu Antunoviću i don Anđelku Kaćunku, darovao knjigu "Poziv, poslanje i služenje - Pedeset godina svećeništva Tomislava Šporčića", poželjevši i župniku Antunoviću da upravo on bude graditelj crkve (i Crkve) na Plitvicama (Župa BDM Majke Crkve naime nema crkvu).

Danas se slavlje trodnevnice nastavlja pobožnošću križnog puta na Fortici u 17.30 sati i misom u 18.30 sati koju će predvoditi udbinski župnik vlč. Josip Šimatović. Posebno su pozvane molitvene zajednice Otočkog dekanata..

M.K.G.