Susret župljana Švice, Kompolja i Brloga - peti dan priprave za Fabijanovo

Petog dana priprave i duhovne obnove u programu proslave Sv.Fabijana i Sebastijana, večernju svetu misu u 18 sati,  18.siječnja predslavio je mons.dr.Pavao Jurišić, kanonik Stolnog kaptola vrhbosanskog a sluslavitelji su bili vlč.Mile Rajković župnik iz Švice, don Anđelko Kaćunko župnik iz Kompolja i Brloga, vlč. Andrija Kekić župnik u Sincu, don Jure Ladišić pastoralni suradnik za slijepe i slabovidne te mons.mr.Tomislav Šporčić dekan i župnik otočki.

U svojoj homiliji dr.Jurišić govorio je Davidu i Šaulu, kako je David već pomazan za kralja nad Izraelom, ali Šaul o tome nije ništa znao. Jonatan, Šaulov sin, koji je mogao gajiti nadu da će biti nasljednik na kraljevu prijestolju, nalazi se na strani Davida, svoga rivala u borbi za prijestolje. Sveto pismo kaže da je Jonatan volio Davida, te se svom dušom privezao na dušu Davidovu. Dakle, kralj može postati svatko, ali postoji samo onaj kojega Bog obilježi svojim pomazanjem i zahvati svojim planom. To je razlog zašto Šaul nije uspio u svom planu kada je Davidu obećao dati svoju kćer za ženu, da ga tako priveže uza se. Davidov uspjeh je djelo Božje. Tko se nalazi na Božjoj strani, on se nema čega bojati, niti svojih neprijatelja niti navodnih prijatelja. Mislim da i danas u tom smijeru možemo gledati na spasonosnu snagu Božju, jer upravo kao kršćani možemo računati na tu Božju blizinu. Na Božju blizinu trebaju računati i naše obitelji, upravo danas se nalazimo u nekakvoj borbi protiv nasilnika koji kao Golijat izazivaju Božji narod i traže njegov nestanak. Mi znamo da su brak i obitelj nenadomjestivi za društvo. U obitelji se uče nenadomjestive životne vrijednosti, formira se savjest. Bbitelj je prva škola vjere, mjesto gdje se očituje Crkva u malom. Obitelj je uistinu svetište ljubavi i života. Zaista oni koji danas žele živjeti istinski kršćanski brak i voditi obitelj prema kršćanskim vrijednostima, neće im biti lako. Ali ipak, kako je velik i uzvišen ovaj poziv, kako je lijep ovaj ideal! U svim tegobama i novoljama Bog je blizu onima koji ga svim srcem traže. On je posebno na pomoći bračnim parovima i njhovoj djeci. Zato ne smijemo sve gledati crno. Svaka obitelj daje nadu! Svako dijete koje se rađa znači obećanje da Bog ne zaboravlja ovaj svijet. Tu se nalazi budućnost Crkve i svijeta. Nitko nije isključen iz Božje ljubavi.

Euharistijsko slavlje animirao je mješoviti crkveni zbor iz Kompolja.

( ib )