Krštenje Ive Modrić i misa uoči nedjelje

U subotu, 15. rujna o.g - u predvečerje 24. nedjelje kroz godinu u župnoj crkvi slavili smo nedjeljnu misu. To je bilo umjesto nedjeljne Sv. Mise u 11 sati koje nije mogli biti radi župnikova putovanja s hodočasnicima na Susret hrvatskih katoličkih obitelji u Solin. Na misi u subotu večer okupio se veći broj vjernika radi toga jer je to bila nedjeljna misa ali i radi toga jer je na ovoj misi bilo i slavljenje sakramenta krštenja za Ivu Modrić, kćerku Ivice Modrić i Kristine r. Kostelac. Kristini je ovo već treća kćerka. Ovom događaju krštenja izrazili su svoju radost sami roditelji, prve dvije starije kćerke ali na posebni način tu radost izrazila je i baka, Krstinina majka. Kum na krštenju bio je Ivica Šumecki iz Grobnika kod Rijeke. Pjevanje je predvodila s članovima županog zbora č.s. Ljubomira.

U homiliji župnik je istaknuo Isusovo pitanje apostolima: Što ljudi govore tko je on? Ali još više ga je zanimalo što apostoli kažu: Tko je on? Apostoli su lako odgovorili na prvo pitanje "Što kažu ljudi" ? Kao što je i danas većini vjernika lako ponavljati što ljudi govore. To je lako i zato jer se na taj način svatko od nas opravdava da to ljudi govore. No, kad su apostli trebali reći što oni kažu onda su zastali - zašutjeli. Petar je svečano odgovorio: Ti si Krist - Pomazanik. Sin Boga živoga. No, malo iza toga kad je Isus najavio kako će on kao takav biti obružen od farizeja i pismoznanaca, da će biti ubijen i da će uskrsnuti. Petar vodi Isusa nasamo da mu kaže kako se to njemu ne smije dogoditi. Isus ga teško prekorava i govori mu teške riječi: Odlazi od mene sotono jer ti nije na pameti ono što je Božje nego ono što je ljudsko. I kroz svu povijest Crkve do danas ljudima je relativno lako reći što drugi govore ali puno teže je reći što oni osobno misle. No, još je lako reći tko je Isus, ali osobno prihvatiti njegov križ u svom životu to je teško. To treba učiti cijeloga života. I nikad dovljno ne naučimo. Molimo se Duhu Svetom da nas prosvijetli kako bi znali reći ali još više kako bi znali živjeti Isusov križ.