Svetkovina svih svetih i Dušni dan u Otočcu 2018.

Svetkovina svih svetih je jedan od zapovijedanih blagdana koji je ujedno i državni blagdan. Prema crkveno-liturgijskoj ljestvici ova svetkovina je prvoga reda. U nekim krajevima Hrvatske narod je ovaj blagdan nazivao Malim Božićem. U zadnjem desetljeću ovaj blagdan je slavio i u bivšem jednopartijskom režimu ali nije ga se imenovalo blagdanom Svih svetih, nego to je službeno, a onda malo po malo posvuda sve više prevladavao naziv D a n m r t v i h. Samo tako je mogao oživjeti. U Otočcu ova Svetkovina, a vjerojatno je slično i drugdje ona više izgleda i dalje kao Dan mrtvih. Ljudi masovno odlaze na groblja, nose svijeće i cvijeće, postoje malo kod groba, nadamo se da se veći broj tih posjetioca grobova svojih najbližih pomole, popričaju se s nekim od slučajnih, poznatih prolaznika i odlaze doma. U našim selima uokolo crkve su taj dan uglavnom punije, ponegdje gotovo kao božićni posjet, no u centrima to nije jer valjda većina ide na selo gdje su pokopani stariji koji se nisu dospjeli preseliti u Otočac. U župnoj crkvi u Otočcu imali smo dvije sv. mise. Jedna je bila u 9 druga u 18 sati. U 9 sati bilo je jedan dio vjeroučenika i te nešto starijih. Večernja misa je bila kao i nedjeljom.Za ovu svetkovinu imali smo Sv. Misu i u crkvi Sv. Mihovila u Dabru. U Poljicima gdje smo poslije mise pohodili groblje i molili odrješenje za mrtve također nije bilo nešto više ljudi. Nema se dojam da bi vjernici ovaj blagdan puno povezivali s misom. Iako se toliko naručje misa za pokojne na današnji dan se previše ne računa s misom.

U homiliji župnik T. Šporčić govorio je o onim svetima koji su proglašeni takvima i koji su nam javno dati za uzore. Ali posebno je osvrnuo na one koji su živjeli u skromno u svojoj svakodnevici, u zvanjima koja im je sam Bog dao, koji žive svoju skrivenu svetost – ne zato što se boje ili srame svoje vjere i pripadnosti Bogu i Crkvu – ubrajaju se i oni koji nisu bili u prilici dati svoju krv za sjeme novih kršćana, nego svoju svetost žive u najobičnijim situacijama. Živjeti svetost u redovitim prilikama svoga života, iz dana u dan, svako jutro iznova budeći se i donoseći odluku za Krista, prianjajući uz njega i posve mu se izručujući – znači živjeti skrivenu svetost.Ujutro je pjevao Dječji zbor Anđeli a navečer VIS Trinitas. U Poljicima i Dabru je pjevanje predvodila č.s. Ljubomira. Da Dušni dan u 10 sati služena je Sv. misa u kapelici Sv. Josipa na groblju Gornja Dubrava. Ove godine se ovdje ipak okupio veći broj ljudi nego li inače. Bilo je toplo vrijeme i relativno mirno pa je i to doprinijelo da su ipak mnogi došli. Na večernjoj misi u župnoj crkvi također je sudjelovao veliki broj ljudi.