Sv. Mise XXXI.ned. kroz godinu, 4. 11. 2018.

Sv. Mise XXXI. nedjelje kroz godinu, 4. studenog 2018. I ove nedjelje u župnoj crkvi u Otočcu služene su tri Sv. Mise i to u 9, 11 i 18 sati. Prva misa u 9 sati bila je posebno dobro posjećena. Veći broj djece pa ujedno i njihovih roditelja, posebno očeva dopratilo je svoju djecu. I Dječji zbor "Anđeli" bio je brojniji a tako i ministranti. Na misi u 11 sati glavnina bili su kandidati za krizmu. A to su VII. i VIII. razredi. S VIII. razredom nakon Sv. Mise župnik se dogovorio da dođu na susret krizmanika u subotu u 10 sati na koji su pozvani svi krizmanici Senjskog i Otočkog dekanata. Na večernjoj misi bio je standarni broj onih redoviti, a uvijek se nađe i netko novi. Pjevao je zbor Trinitas.

Susret će voditi preč. Josip Šimatović. Župnik u homilij govorio na temu liturgijskih čitanja. Ona su govorila ovaj put zapovijedima. Zakoni i obaveze osiguravaju mir i sklad u svakoj instituciji, pa tako i u Crkvi. Iako zapovijedi danas na poseban način nisu popularne. Više se ističe sloboda i ljubav kao da je zapovijed protiv ljubavi. No, u Svetom pismu ne dijeli je Božja ljubav od zapovijedi i njegove Riječi koja nam se upućuje radi ljubavi. Zapovijed je teška kad se vrši samo zato što se mora ili se vrši šturo i nezainteresirano,gldajući pri tom kako da joj izmaknemo. Sve je tada teško. No, ako u sebi gradimo pozitivnu sklnost ili ako hoćemo lakoću u izvršavanju "obaveze" nedjeljne svete mise, "obaveze" poštivanja i čuvanja svojega bračnog i obiteljskog zajedništva, "obaveze" izvršavanja temeljnih moralnih načela, tada to kao da prestaje biti obaveza te sepretvara u uvjerenje, stav - konačno, slobodu. Naše tijelo nas prečsto usmjeruje samo prema zemlji, pa zapuaštamo duhovne vrednote. Sv. Terezija Avilska nam preporuča: "Trebamo ljubiti i poštoivati svoje tijelo, da duši koja stanuje u njemu bude ugodno"

/Tš/