Dekanatski sastanak u Otočcu

U ponedjeljak, 5. studenog 2018. U župnom stanu u Otočcu održan je redoviti mjesečni sastanak svećenika Otočkog dekanata. Sastanak je sazvao i predsjedao mu mons. Tomislav Šporčić, dekan i župnik otočki. Sastanku su prisustvovali: vlč. Ivica Miškulin, preč. Stipe Zeba, fra o. Jure Marčinković, vlč. Pejo Ivkić i vlč. Jure Ladišić. Na početku spomenuli su se vlč. Mile Rajkovića, koji u bolnici „Rebro“ u Zagrebu očekuje operaciju srca preporučujući Gospodinu za sretan ishod zahvata. Nakon molitve Trećeg časa dekan je održao razmatranje o temi: Pozvani na svetost. Istaknuo je posebnost – originalnost svetosti koja se ne može kopirati, krivotvoriti. Stvarajući čovjeka, Bog mu utiskuje žig neponovljivosti i originalnost. Samim stvaranjem čovjek dobiva udio na neprolaznoj biti svoga Tvorca koju najbolje izražava riječ „svetost“. Čovjek je svet tim više što bolje u sebi razvija sliku Božju na koju ga je On stvorio. Svetost koja se pripisuje Crkvi istodobno je ontička i moralna. Ontička ili bivstvena svetost, koju Crkvi nitko ne može oduzeti, proistječe iz njezine povezanosti s Presvetim Trojstvom. Moralna ili ćudoredna svetost odnosi se na njezinu ljudsku dimenziju, na nastojanja njezinih članova da po nadahnuću Duha Svetoga ostvare veće savršenstvo na zemlji. Na iznesene misli nastavilo se s raspravom u konkretnim ponašanjem i životnim prilikama u kojim više ili manje očituju svoj kršćanski život a koji odražava osobnu i zajedničku (liturgijsku) molitvu, poučljivost i osobno prihvaćanje kršćanskog nauka. Postoje razne navike i utjecaji suvremenog života koji se u mnogim segmentima negativno odražava na življenje vjere. No, unatoč toga potrebno je isticati pozitivne primjere kojih unatoč svega, hvala Bogu ima! Trebamo takvima biti podrška i poticaj da ustraju. U drugoj točki se razgovaralo o temi čitanja općenito ali najviše o liturgijskom čitanju. O tome je vlč. Anđelko Kaćunko napisao nekoliko tvrdnji. Nije mogao sam prisustvovati sastanku pa se njegov tekst pročitao. On je posebno naglasio činjenicu da čitanje mora posredovati komunikaciju. Ona se dijeli na verbalnu i neverbalnu. Evangelizacija je komunikacija par excellence, a evangelizator je komunikator. Čitač u liturgiji treba poznavati važnost dinamike, tempa, naglaska, interpunkcije (zareza i točke, upitnika i uskličnika….) važnost stanke, znati se služiti razglasom …i t d. Svećenici su se osvrnuli na jučerašnji (4. 11. o. g.) susret župnih pastoralnih vijeća Gospićko-senjske biskupije u Otočcu. Izrazili su svoje zadovoljstvo velikim brojem sudionika, nagovorom biskupa mons. Križića, a dojmila se odvažnost i svjedočenje predavača vlč. mr. Zvonimira Mikulića iz Zadra koji je održao predavanje u dvorani Gackog, pučkog, otvorenog učilišta. Dekan je zamolio prisutne svećenike da do 15. ov. predaju materijale za tiskanje novog broja Godišnjaka župa Otočkog dekanata „Vrila“ . Sljedeći sastanak bi se trebao održati u ponedjeljak, 3. prosinca. Sastanak je završen zajednički ručkom.