Blagdan je Sv. Obitelji

Danas, 30. prosinca 2018. Blagdan je Sv. Obitelji.

Sve tri Mise predvodio je župnik Šporčić. I pjevali su pjevači koji redovito predvode pjevanje na svojim misama. U 9 sati su bili članovi zbora "Anđeli", u 11 sati članovi zbora "Sv. Cecilija" i u 18 sati članovi zbora VIS- a Trinitas. Na misi u 11 sati bilo je i slavlje triju krštenja, i to: Katje Rončević, kćerke Ivice Rončević i Martine r. Burić, Ivane Mudrovičić, kćerke Ivice Mudrovčić i Ljubice r. Nekić i Marina Mesić, sina Dražena Mesić i Nikoline r. Kraljić. Župnik je u homiliji tumačio blagdan Sv. Obitelji.

Naglasio je Božić kao blagdana obitelji, a Crkva je to još više istakla s jednim posebnim blagdanom u vremenu između Božića i Nove godine. Mi redovito zamišljamo kako je Sv. Obitelj živjela u nekoj idiličnoj stvarnosti iako znamo kako je upravo ona imala svih mogućih teškoća od samog početka. Evanđelje nam govori o tome kako se je Isus kao dvanaestogodišnji dječak "izgubio" te se odvojio od svojih roditelja a da oni to nisu znali. On već tada naglašava da mu je biti u kući Njegova Oca. Ovo Isusovo odvjanje najavljuje ono što će kasnije biti zabilježeno u evanđeljima, a to je izričito stavljanje Marije, rekli bi u drugi plan. Pa će Isus u Kani Galilejskoj reći "Što ja imam s Tobom ženo". Mač boli bit će sve prisutniji u životu Marije, a to će joj Starac Šimun proreći već četrdeseti dan od Isusova rođenja. Isus na svoj način navodi Mariju i Josipa da dođu u Hram. Roditelji bi trebali sve svoje teškoće zajedno s djecom rješavati pred Bogom i njegovom Riječju. Blagdan Sv. Obitelji sve nas na to poziva.