Drugi dan duhovne obnove predvodio preč.Josip Šimatović

Drugi dan duhovne obnove u programu proslave Sv.Fabijana i Sebastijana suzaštitnika Župe i dana Grada Otočca - zaštitnika Gacke doline svečano je proslavljena večernjom svetom misom u 18,00 sati koju je predvodio preč.Josip Šimotović, župnik i dekan Udbinski te povjerenik za mlade naše Biskupije, u suslavlju s don Anđelkom Kaćunkom, vlč.Andrijom Kekić, don Jurom Ladišić i mons.Tomislavom Šporčićem. Na misu su posebno pozvani članovi Župnog pastoralnog vijeća, ministranti, I.i II.razred vjeruočenika s roditeljima, kao i župljani Sinca, Vrhovina, Ramljana i Čanka oni koji su iz tih župa doselili u Otočac. Pjevanje je animirao župni zbor iz Sinca a za orguljama bila je s.Ljubomira Lešić.

U svojoj nadahnutoj i jezgrovitoj propovjedi preč.Šimatović osvrnuo se na Evanđelje po Marku: Možemo zamisliti kako je izgledao boravak Isusa u Kafarnaumu, osobito u sinagogi, gdje su se okupljali Židovi željni Božje riječi i Mesije. Sve je bilo kruto; zidovi, atmosfera, ljudi. Nije bilo Isusu lako. Sad pred njima stoji on, Isus. Izgleda da ga nisu još dobro upoznali, ali oduševili su se njegovim riječima. Isus je u njima izazivao zanos i napetost. Stanovnici Kagarnauma zasiguro nisu bili naivni ljudi i lakomisleni, nego ljudi koji su u znoju svoga lica zarađivali kruh. Bili su trgovci, pametne glave koje je vrlo teško prevariti ljubaznim i milim riječima. Sigurno ih nije bilo lako iznenaditi i pridobiti govorom. Bili su stalno okupirani svojim poslovima, i to čak i tijekom molitve - kazao je propovjednik.

Često smo prisutni na nedjeljnim misama, no jesmo li njima oduševljeni? Dobivamo li zanos nakon čitanja Božje riječi, slušanja propovijedi? Rekli bismo da je ljude teško oduševiti Božjom riječju, a ponajmanje Isusovim naukom. Teško je razbiti ljudsku nezainteresiranost, zatvorenost. Ljudi su danas zasićeni događajima, puni su obaveza i svojih problema, pa gdje tu ima mjesta za Isusa? Čini se da ni jedan svećenik, sam po sebi, nije u stanju odušđeviti slušatelje Božjom riječju. No svećenik, koji je navjestitelj, mora dati sve od sebe ostalo će učiniti Duh Sveti. Bez iskrenosti čovjek ostaje samo na razini slušanja, ali ne i primanja. Iskrenost, to će reći priznanje svoje slabosti pred Bogom, otvara čovjeka na prohodnost Božje riječi. tek tada možemo da nas Isus iznova iznenađuje svojom riječju i naukom. Jedino Isus može iznenaditi jer je njegov nauk istinit. Želja je svakog svećenika da njegovi vjernici žive zanos i oduševljenje Isusovim riječima. Oduševljenjem za Isusa možemo pobijediti zlo u sebi i među nama. Grijeh se duboko uvukao ne samo u pojedince već u strukture, ali oduševljenje ohrabruje i jača. Koliko uzaludno spominjemo ime Gospodnje, sva je snaga u imenu Isus, kad ga zazoveš nema tame - poručio je preč.Josip.

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor iz župe Sinac, a za orguljama bila je s.Ljubomira Lešić.

(ib)