Četvrta nedjelja kroz godinu i Dan života, 3. veljače 2019.

Danas, 3. veljače o.g. na četvrtu nedjelju kroz godinu kad se ujedno proslavio i Dan života u Otočcu smo po običaju imali tri Sv. Mise. Sve tri mise predvodio je župnik T. Šporčić. Na prvoj Misi u 9 sati bilo je i krštenje troje djece obitelji Darka Šajnovića i Josipe r. Poropatić. Sa svojim kumovima oni su dan prije došli na pripremu i na upznavanje obreda krštenja. Danas je na osobiti način dobro došlo i ovo krštenje koje nas je sve prisutne više animiralo da mislimo i molimo o novim životima. Županik je u homiliji nastojao protumačiti evanđelje u kojem je Isus na svoj način nastavio svoj govor svojim Nazarećanima. Evanđelje je počelo s rečenicom koju smo čuli i prošle nedjelje. A ta je "Danas se ovo Pismo ispunilo na meni" Nazaraćani se najprije dive "milini Riječi" koje je Isus govorio ali su brzo od toga preši na pitanje: Pa nije li On sin Josipov. Pa on je naš, mi ga znamo. Isus ostaje miran. Ne činiti čuda koja bi oni očekivali. Slušanje Riječi Božje i prihvaćanje njezine poruke je najveće čudo koje se događa od vremena Isusova boravka na zemlji pa sve do danas. Crkva jednako danas kao što su proroci u svoje vrijeme vrši proročku ulogu. Ta proročka uloga je u tome što se proglašava Božja istina o vrednotama života koje su stalne i neprolazne. Bez obzira na osporavanje koje se može čuti ili doživjeti istina ne nestaje. Osobito je velika istina koja proizlazi iz Sv. Pisma i koju Crkva neprestano ponavlja je ta da je obitelj temeljna i najveća stvarnost stvaranja i formiranja života. Ona ga i najbolje čuva i razvija. Nitko je u tome ne može nadmašiti. Isto tako župnik je naglasio dar koje čovjek u sebi ima time što svatko od ljudi ima savjest. Ona je zadnja norma ljudskog djelovanja kako nas uči i II. vatikanski sabor. I po toj svjesti čovjek treba djelovati i nitko mu ne može nametati zakone koji bi se pritivili savjesti pojedinca. Jasno je da se ovdje radi o savjesti koja je odgojena i formirana u svijetlu Božej nauke. Pa tamo gdje se to i nije dovoljno upoznalo i prihvatilo glas savjesti je uvijek aktualan i presudno važan. Na Sv. Miisama pjevanje su animirale grupe pjevača koje to čine redovito.