Proslava pete nedjelje kroz godinu u župi Presvetog Trojstva u Otočcu, 10. veljače 2019

U župnoj crkvi u Otočcu služene su tri Sv. Mise po uobičajenom rasporedu. I to u 9, 11 i 18 sati. Sve mise predvodio je i propovijedao župnik T. Šporčić. U 9 sati s njim je koncelebrirao i vlč. Jure Ladišić. Pjevanje su predvodili u 9 sati dječji zbor "Anđeli" u 11 sati župni zbor "Sv Cecilija" i u 18 članovi zbora Trinitas. Svi sa svojim redovitim voditeljima. Kao i inače Sv. Misa u 9 sati i ovaj put je bila najbolje posjećena.

Župnik je u homiliji tumačio zadana liturgijska ćitanja s posebnim naglaskom na povezanost prvog čitanje iz Knjige proroka Izaije 6,1-2a. 3-8) i evanđelja po Luki 5, 1-11). Jedan i drugi tekst govori o Božjem pozivu koji očituje Božju svetost i svemogućnost te ljudiskoj spremnosti da odgovori kad povjeruje u Božje oproštenje i prihvaćanje. Čovjekova poniznost pred Bogom najbolji je uvijek da prihvati taj poziv i da čini kako mu Gospodin reće. I Izaija i Šimun - Petar izrazili su svoju grešnost kad su doživjeli Božju blizinu. Kad čovjek radi po Riječi Gospodnjoj događaju se čudesa. Dogodi se i ono što čovjek ne bi nikad ni pomislio da bi on to mogao učiniti. I Sv. Pavao u današojoj poslanici izrazaiuo je činjenicu kako je Božja milost preko njega učinila toliko je susret s Kristom i njega samoga promijenio. On je od porogonitelja postao apostol. Svatko od nas može ćesto osjetiti jaz između sebe i Gospodina.Osjeća strah, često i bježi . No, potrebno je ostati s Isusom,neprestano se mijanjati i usklađivati svoje planove i stavove s Isusovim riječima. To znači obraćati se stalno.Često puta imamo napast ići lakčim putem kojeg prilagođavamo svojim sebičnostima. Samo parihvaćanje Isusove riječi otvara nas i bližnjima. Budimo u službi ljudi, kao što to i Isus traži od Petra i svojih prvih učenika. Samo tako možemo pomoći da ljudi ne potone u more svojih nagnuća i negativnih ponuda. Spomendan bl. Alojzija Stepinca koji nam dolazi ove nedjelje podsjeća nas na Stepinčevu uspravnost i jakost vjere u teškim momentima njegovog života i poslanja koje mu je Gospodin namjenio u teškim vremenima.