Velika subota

Velika subota je dan Kristova otpočinka u grobu i drugi dan vazmenog trodnevlja.

Crkva u molitvi kod groba čeka Gospodina: vjernici, pojedinačno ili roditelji s djecom dolaze preko dana, u slobodno vrijeme, posjetiti "Isusov grob".

Oltar ostaje simbolično nepokriven, misa se ne slavi niti se pričešćuje. U obiteljima se mirno sprema za uskrsnu svetkovinu i svaki vjernik nađe vremena da u tijeku dana pohodi svečano urešeni Isusov grob u crkvi.

Tako Crkva ulazi u vazmeno bdjenje koje počinje navečer u 22,00 sati ispred Crkve blagoslovom ognja, hvalospjevom uskrsnoj svijeći, služba čitanja i Euharistija, te na kraju blagoslov uskrsnih jela.

Bdijenje Velike subote počinje po zalasku sunca. U ovoj uskrsnoj noći obred započinje blagoslovom ognja na kojem se upali uskrsna svijeća. Uskrsna svijeća predstavlja samoga uskrslog Krista, te se svečano u procesiji unosi u crkvu kao simbol uskrsnoga svjetla.

Molimo vjernike da ponesu svijeće.