Uskrs u Dabru

Na Uskrs, 21.ov. mj. u Dabru kao i redovito Sv. Misa bila je u 14,30 sati. U Dabru redovito bude, kao je dobro vrijeme, dođe desetak osoba na Sv. Misu. No, nekad je i manje. Na Uskrs bilo je pedesetak osoba. Neki su došli iz Otočca a neki iz Zagreba. Bilo je radosnih i neočekivanih susreta. Svi su se Radosno su se uključili u pjevanje poznatih pjesama te te pažaljivo slušali liturgijska čitanja.

Župnik je u homiliji govorio na temelju pročitanog evanđelja. Prva misao je da su žene i Marija Magdalena išle žurno na grobu "rano ujutro" u osvit zore. Taj izraz zapravo znači u osvit novoga dana, u zoru novaga dana. To je trenutak koji dijeli noć i dan. ili, bolje rečeno, kad noć uzmiče pred nadolazećim danom. Time je i Isusovo uskrsnuće već protumačeno kao svjetlo koje je zasljalou tamu svjeta, kao novi život koji se rađa na mjestu ljudskog miiranja i propadanja. No, evanđelisti namne skrivaju kako za prve svedoke iIsusova uskrsnuća nije bilo nimalo lagan proces suočiti se s tom za njih posve novom i neočekivanom stvarnošću. Trebalo je puno napora i razmišljanja kako se s tom stvarnošću nositi, što sve poduzeti, kako raspršene apostole okupiti? To znači okupljanje apostola i drugih okjo ove stvarnosti značilo je okupljati vjernike, prijatelje Isusove, prenositi i svjedočitidoživljaje i susrete. To je bio proces koji je trajao.

Poslije mise narod je po grupama otišao u prijateljima na čašćenje.