III. vazmena nedjelja u Otočcu

Danas, 5. svibnja 2019. u Otočcu, na treću vazmenu nedjelju u župnoj crkvi slavili smo tri Sv. Mise. I to u 9,11 i 18,30 sati. Kišno i prohladno vrijeme sigurno je neke spriječilo da dođu u crkvu i sudjeluju na misi. No, unatoč tome na svim misama bio je uobičajen broj vjernika. U 9 sati prisustvovao je veći broj djece i njihovih roditelja, u 11 sati su posebno brojni bili kanidati za Krizmu. Njima smo najavili da druge nedjelje na Sv. Misu trebaju doći i njihovi roditelji. Bit će posebno govora o bližoj pripremi za Krizmu. Ona bi u Otočcu trebala biti na svetkovinu Presvetog Trojstva, 16. lipnja o.g. To je samo nešto više od mjesec dana. Predstoji nam puno toga što do tada treba učiniti.

Župnik je u homilijama govorio na temelju evanđeoske poruke koje se čita na ovu vazmenu nedjelju. A ono govori kako su apostoli predvođeni Sv. Petrom nakon Isusove muke i smrti krenuli natrag na staro zanjimanje: Petar reče: Idem ribariti, a drugi rekoše: Idemo i mi s tobom. Dok su cijelu noć lovili te ništa nisu ulovili u osvit novoga dana dolazi k njima Isus te im kaže da ponovno bace mreže, te uloviše mnoštovo riba. Oni ga tek onda preopoznaše. Uskrsli se susreće sa Šimunom (Petrom). Ali mu Isus ništa ne predbacuje da ga je zataio u najtežem životnom času - kad je bio suđen pred Poncijem Pilatom Petar ga je zatijo. Krist Petra gleda očima božanske ljubavi. A u tome smijemo prepoznati veliku istinu da božanska ljubav, ljubav Krista uskrsloga, ima toliku snagu da može prekriti, štoviše, da može oprostiti, otkupiti, uništiti veliki grijeh Petrove izdaje - zatajenja Sina Božjega. Krist želi da i Petar sebe razumije u svjtlu te božanske ljubavi te da zato na božansku ljubav napokon odgovori svojom ljubavlju i svojom apostolskom ozbiljnošću. Stoga je trebao tri puta odgovoriti na Isusove pitanje : Šimune Ivanov ljubiš li me? Kao što ga je tri put zataio. Onaj koji sebe shvaća kao ljubljeno Božje dijete, koji ne zaboravlja na Božju vjernost, koji u svom sjećanju nosi velika Božja djela i koji je spreman ozbiljno ljubiti Boga, ne može više biti izdajnik, bijednik, grešnik, povratnik na staro, grešno, nevažno. Petar nam je divan primjer koliku snagu nosi ispovijest "Da Gospodine, ti znaš da te volim", ako je dana u ozbiljnosti srca i duše. Na Sv. Misi vjernik u zajednici toliko puta kliče i više puta na svoj način ispovijeda vjeru. Tako se pridružjuje mnoštvu koje kliče u nebu: Evo, Jaganjca Božjega koji je primio moć i bogastvo i mudrost, i snagu, i čast i slavu i i blagoslov - kako se danas čita u iz knjige Otkrivenja koje se u misi čitalo kao drugo čitanje. Misa je na svoj način u svojoj cjelini jedna velika ispovijest vjere u Isusa Krista i njegovo Uskrsnuće.