Blagdan Gospe Lurdske i Dan bolesnika

U utorak, 11. veljače o.g. na blagdan Gospe Lurdske proslavili smo i Dan bolesnika. Ta dva vida ovog dana slave se zajedno zato jer je Lurd - Svjetsko marijansko svetište u koje hodočasti veliki broj bolesnika sa svih strana svijeta. Netko je nazvao Lurd mjestom susreta neba i zemlje. Ali Lurd je i mjesto gdje su se dogodila mnoga čudesa. Među njima su bili mnogi bolesnici. I papa Sv. Ivan Pavao II. odredio je ovaj dan bude Dan bolesnika upravo zato. U našoj župnoj crkvi u 18 sati imali smo Sv. Misu spomendana Gospe Lurddske. Nakon evanđelja i homilije pozvali smo sve koji se osjećaju ozbiljnije bolesnima da mogu ako hoće primiti sakrament bolesničkog pomazanja. Veći dio prisutnih to je i učinio. Sa župnikom je suslavio i vlč. Jure Ladišić. A obojica su prije Sv. Mise bili na raspolaganju za ispovijed.

U homilij je župnik posebno naglasio poruku papa Franje koju je uputio svim ljudima prigodom ovog Dana. Papa je svoju poruku temeljio na riječima evanđelja  "Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni" (Mt 11,28). Upravo taj "dođite k meni" očituje milosrdno Isusovo ponašanje prema ranjenom čovječanstvu,onaj njegov pogled koji prodire u dubinu, koji prihvaća i nježno liječi. Papa jeu poruci istaknuo pristup bolesniku koji, osim liječenja tijela, zahtjeva brigu o osobi i njegovoj obitelji, oslabljenoj tom kušnjom. Papa potiče također vlasti i institucije da u ime društvene pravednosti zajamče liječenje najslabijima i najsiromašnijima, te na poseban način zahvaljuje volenterima. Papa Franjo, osim toga podsjeća da Isus poziva one koji trpe da dođu k Njemu poradi utjehe i odmora, u njegovu su srcu siromašni, bolesni, grješnici, oni stvljeni na rub društva zakonima i ugnjetavačkim društvenim sustavom, a koji u Njegovoj riječi pronalaze nadu. Onima koji žive u tjeskobi zbog svojega stanja krhkosti, boli i slabosti. Isus Krist ne nameće zakone nego - pruža svoje milosrđe, odnosno svoju osobu koja okrepljuje. Njegov pogled ide u dubinu, prihvaćajući svaku osobu, ne odbacujući nikoga. Tko je iskusio slabost može biti utjeha.