Pepelnica u Otočcu

Danas, 26. veljače 2020. proslavili smo Pepelnicu ili Čistu srijedu. To je dan početka korizmenog vremena. U 18 sati slavili smo Sv. Misu Pepelnice. Crkva je bila dobro popunjena. Moglo bi se reći da je to najveći broj vjernika u našoj župnoj crkvi nakon proslave Fabijanova. BIli su vrijedni ministranti, vjeroučenici nižih i viših razreda Osnovne škole, veliki broj srednjoškolaca. Moglo se vidjeti također relativno veliki broj supružnika i roditelja, ali i stariji su dali dobar primjer. Pjevali su članovi župnog zbora "Sv. Cecilija" pod vodstvom prof. Branke Bernardi i uz prisustvo č.s. Ljubomire Lešić.

U homiliji župnik je govorio o temi koje su istaknute u liturgijskim čitanjima današnjeg dana,  a ono se može izreći u tri glavne točke: Potrebna promjena srca. Prorok Joel govori: "Vratite se k meni svim srcem svojim posteć, plačuć i kukajuć"  i odmah dodaje: "Razderite srca, a ne halje svoje". " Vratite se Gospodinu, Bogu svome, jer on je nježnost sama i milosrđe" (2,13). Drugo, Sv. Pavao nam govori da je sada vrijeme milosno. Sad je vrijeme spasa. Vrijeme koje nam Gospodin daje kao milosno je svako vrijeme. Božji "kairos" je uvijek uz nas. Ali ga mi moramo prepoznati i koristiti. I treće: Svaku pokoru koju činimo, a posebno milostinju, molitvu i post treba činiti da budemo otvoreni Bogu i bližnjemu, a ne zato da nas kako kaže evanđelje, da nas ljudi vide. Isus nas poziva da to činimo u tajnosti, ne zato da se skrivamo. Mi trebamo svjedočiti sve te vrijednosti, ali iz ljubavi prema Bogu, a ne da sebe s time hvalimo. Nakon holilije župnik je blagoslovio pepeo koji su na na rukama držali ministranti te nakon toga obavio obred pepeljenja za veliko mnoštvo prisutnih vjernika. Svakoga je posipao pepelom uz riječi evanđelja: "Obratite se i vjerujte evanđelju".