Svečanost sakramenta Sv. Potvrde u župi Presvetoga Trojstva - Otočac

U nedjelju, 21.lipnja 2020. godine  u Otočcu je bilo svečano slavlje sakramenta Sv. Potvrde - Krizme za vjeroučenike VIII. razreda župe Otočac. Sv.Misu je predvodio i krizmao 41 vjeroučenika mons. dr. Mile Bogović, biskup gospićko-senjski u miru. Koncelebrirao je vlč. Jure Ladišić i župnik mons. Tomislav Šporčić, đakonsku službu vršio je  đakon vlč. Bruno Lovaković. Ceremonijar je bio bogoslov Kristijan Pajdaković. Pjevanje je predvodio župni zbor "Sv. Cecilija pod vodstvom prof. Branke Bernardi uz pomoć č.s. Ljubomire Lešić.

Na početku Sv. Mise biskupa i sve prisutne pozdravio je župnik Šporčić, a u ime krizmanika biskupa je pozdravila krizmanica Anamarija Klobučar. Liturgijska čitanja kao i molitvu vjernika čitali su krizmanici. Pripjevni psalam pjevala je krizmanica Bernarda Zoričić. Prikazne darove također prinosili su krizmanici koji su i redovni ministranti, a to su Matej Samaržija, Mario Degoricija i  Patrik Stoimenovski.  Čitavo slavlje uživo se prenosilo na Facebooku " Glasa Gacke", a to je realizirao g. Ivan Bižanović.   Na kraju Sv. Mise biskupu i svim suradnicima ovoga slavlja kao i suradnika u čitavoj djelatnosti otočke župe domaćin mons. Tomislav Šporčić. U ime roditelja krizmanika biskupu je zahvalila doc.dr.sc. Jasminka Brala Mudrovčić, koja je biskupu poklonila knjigu kojoj je ona sama suautor zajedno s Anom Lemić "Lika i velebitsko primorje u hrvatskoj književnosti"(Gospić 2017).

Prije razlaza krizmanici su se zajedno s biskupom, župnikom i vjeroučiteljicom fotografirali, a župnik je svakome podijelio osobnu "Uspomenu na Sv. Potvrdu" zajedno s Kompendijem Katekizma Katoličke Crkve na kojem je župnik svakom napisao čestitku s datumom i mjestom krizme.

Nastavilo se s grupnim, obiteljskim i prijateljskim fotografiranjem, te kratkim ali radosnim druženjem  s puno svečarskih dojmova i doživljaja.

Iz homilije mons. dr. Mile Bogovića

Gornjem izvještaju dodajemo glavnu misao iz homilije biskupa Bogovića.

Osnovnu misao uzeo je iz čitanja iz Djela apostolskih  (2,1-11) gdje se govori o silasku Duha Svetoga u prilici ognjenih jezika nad apostole što je dalo moć apostolima kao i narodima različitih jezika da se međusobno razumiju i u onome gdje  ljudi teško nalaze "zajednički jezik". Ta skladnost te davanje i primanje prije svega i na savršeni način djeluje u Bogu koji je u tri osobe (Otac, Sin i Duh Sveti). Bog je ljubav i djeluje samo po toj i iz te ljubavi. Duh Sveti se izlijeva na one koji vjeruju u darove svoje ljubavi. Mi te darove Božje ljubavi imenujemo sa sedam darova Duha Svetoga. Krizmanici će primiti pečat darova Duha Svetoga. Tamo gdje se ljudi ne razumiju, gdje svatko želi samo sebe promovirati nastaje "Babilonska kula". Događaj silaska

Duha Svetoga je događaj prihvaćanja Božje ljubavi.U ovom životu majka redovito najbolje razumije potrebe i želje svoje djece. Crkva je majka svojih vjernika ona nastoji razumjeti svoju djecu i onda kada griješe. Ona se brine za njih i stalo joj je do svoje djece. I naši krizmanici su pozvani da budu članovi Crkve i daju svjedočanstvo Božje ljubavi. Oni će sada prije samog obreda krizme ispovijediti svoju vjeru u trojedinog Boga, Svetu crkvu apostolsku i katoličku. Molimo se zajedno s njima da tu vjeru svjedoče čitavog života.

Na današnju nedjelju bile su i druge dvije redovne Sv. mise u 9 i 18,30s. Na misi u 9 sati bilo je krštenje Vita Glumičića, trećeg djeteta Nikole i Slavice r. Vidmar, a kumovali su Darko i Dragana Antić. Ista obitelj imala je danas i krizmanicu Niku. Čestitamo na jednoj i drugoj svečanosti.

VIDEO: Krizma u Otočcu