XXX. nedjelja u župnoj crkvi - Otočac

Na današnju nedjelju, 25. listopada u župnoj crkvi Presvetoga Trojstva u Otočcu slavili smo tri sv. mise. Bilo je to u 9, 11 i 18 sati. Prošle noći prešlo se na zimsko računanje vremena pa je večernja misa već danas bila u 18 sati. Ostale dvije ostaju u isto vrijeme.

Na sv. misi u 11 sati bilo je kršenje Rite Delač, trećeg djeteta Vedrana Delač i Ivane r. Kostelac. Kumovi su Augustin Jelušić i Marija Marković.

Pjevanje u 9 i 11 sati predvodili su redoviti pjevači uz pratnju na orguljama s. Ljubomire Lešić. Na večernjoj sv. misi pjevao je zbor mladih Tinitas pod vodstvom Anamarije Jurković.

Župnik je u homilijama nastojao protumačiti današnje, relativno kratko evanđelje. Isus sam pred  zakonoznancima na njegovo pitanje odgovara da je najveća zapovijed ljubav prema Bogu i bližnjemu. Isus tri puta ponavlja izraz "svim srcem". Teško bi bilo shvatiti izraz polovična ljubav.  Ova ljubav sadrži također i ljubav prema sebi. Ljubi svoga bližnjega kao samoga sebe. I sebe prije svega moramo ljubiti. Tko ne ljubi sebe teško će moći to učiniti prema sebi i prema Bogu.

Također se u ovoj zapovijedi kaže da ljubimo bližnjega. To je jednina. Ne možemo ljubiti sve ljude. To bi bilo nešto apstraktno. Radi se o tome da ljubav mora biti djelotvorna. A to možemo samo pružiti pojedinom - osobi. Danas, imamo svijet koji je pun govora o ljubavi, a ispražnjen od djelotvorne ljubavi. Bog ne želi ljude mržnje, nego ljude ljubavi i mira.

Bog ne želi ljude osvete, nego ljude opraštanja. Bog želi  ljude koji su glasonoše radosti (tako pjeva psalmista). On traži radosne darivatelje. Kršćanska ljubav je opredjeljenje za konkretni život.