XXXII. nedjelja kroz godinu, 8. studenog 2020.

U nedjelju, 8. studenog 2020. u otočkoj župnoj crkvi slavili smo tri svete mise po uobičajenom rasporedu.  Najviše je vjernika i ovaj put sudjelovao na sv. misi u 9 sati. Veći dio bili su roditelji s djecom nižih razreda. U 11 sati nazočili su vjeroučenici od VI -VIII. razreda. Pjevanje je uz orgulje predvodila je u 9 sati Gabrijela Degoricija, u 11 s. Ljubomira Lešić, te navečer Anamarija Jurković.

U homilijama Župnik je nastojao vjernicima približiti smisao evanđelja u kojem se danas donosi Isusova prispodoba o mudrim i ludim djevicama. U ovim nedjeljama koje se slave pri kraju ove crkveno liturgijske godine i samo bogoslužje nas uvodi na razmišljanje o onim stvarnostima kršćanskog života koje dolaze na kraju, teološki rečeno o eshatologiji. Posebno je u ovoj prispodobi potrebno uočiti da je djevicama ponestalo ulja. Dakle, ulje je u biblijskom govoru staroga i novoga zavjeta često prisutno. Ulje je također vrlo često u obredu sakramenata kao vidljivi znak Božje milosti i Božjega mudrosti  i prosvjetljenosti. Ulje je simbol jakosti, živosti. Jedne i druge djevice su zaspale čekajući zaručnika, ali mudre su imale ulja, pa su im svijeće mogle gorjeti, dok su se drugima gasile. Ukratko, možemo reći: u naš kršćanski život, počevši od krštenja pa nadalje potrebno je uvijek "dolijevati" ulje Riječi Božje - mudrosti, znanja, jakosti, straha Božjega....Ovaj odgovor mudrih djevica ludima, da im ne mogu posuditi ulja, jer ne bi doteklo nama i vama - drugim riječima možemo protumačiti, koliko god mi trebamo pomagati drugima u kršćanskom životu, činjenica je da mi ne možemo umjesto drugoga živjeti kršćanski život. Postoji nešto što je samo osobno-živjeti kršćanski život svojim životom.