Kršten Andrej Brlić - V. nedjelja kroz godinu

Pete nedjelje kroz godinu,  07.veljače  2021. u Otočcu slavili smo tri svete mise po ustaljenom rasporedu u 9, 11 i 18 sati. Najposjećenija je bila misa u 9 sati a tome je i pridonjela svečanost krštenja Andreja Brlića, drugog djeteta Roberta Brlića i Sanele Ogrizović, kumovali su Mario i Tomislava Mesić. Svima iskreno čestitamo.

U homiliji župnik se posebno osvrnuo na dio današnjeg evanđelja po Sv. Marku koje govori o Isusovim ozdravljenjima, ali u drugom dijelu evanđeoskog teksta kaže da je Isus dok su još svi drugi spavali ustao na molitvu. Tek kasnije apostoli zamjećuju da je otišao i moraju ga tražiti. Za Isusa očito postoji raspored i red djelatnosti. U kratkim evanđeoskim rečenicama to je jasno. Molitva mu je na prvom mjestu. Zatim dolazi njegovo navještenje, čudesna ozdravljenja te izgon đavla. Imajući u vidu današnje razmišljanje većina ljudi to ne bi oduševilo. Isus je otišao u osamu, u tamu. Zanimljivo je da Isus traži takvo mjesto. Tama nam omogućuje da budemo sami s Gospodinom. Isusu je to također omogućilo da bude sam sa svojim Ocem. Možemo se podsjetiti na Mojsija kad je na brdu Horeb molio 40 dana i noći prije nego li je primio božje zapovijedi. Brdo je zastrla tama oblaka. On je u tami svete Božje blizine. Tama vodi pogled unutra, u vlastito srce, a tamo možemo sresti Boga.  S osame koju Isus traži za molitvu pada svjetlo na bit molitve uopće. Na Isusu se očituje što je molitva na kraju krajeva: biti posvema s Bogom, u stalnoj razmjeni ljubavi s Ocem. Samo u osami dolazi do potpunog uranjanja od sebe i svijeta, te sjedinjenja s Bogom, a to je kruna svake molitve.