Novi broj godišnjaka Vrilo 2022.

Godišnjak župa Otočkoga dekanata Vrilo ove je godine izišao po 18. puta. S ovim brojem uključujući i 2 glasila Vrilo je tiskano ukupno 20 brojeva.  Urednik časopisa je župnik Otočca i Dabra i otočki dekan mons. mr. Tomislav Šporčić, a izdavač župa Presvetog Trojstva iz Otočca.Na naslovnici je župna crkva BDM od Karmela u Kuterevu, a poleđina je okoliš župne crkve u Kuterevu. Vrilo ima 287 stranica A5 formata te je po sadržaju kronika crkvenih zbivanja župa Otočkog dekanata ali i važna kronika kulturnih i društvenih zbivanja Gackoga kraja.

Nakon uvodnika urednika Šporčića slijedi božićna poruka gospićko-senjskog biskupa Zdenka Križića te rimokatolički kalendar s godišnjakom gdje je svaki mjesec dao prostora enciklikama koje su objavili Papa Vi., papa Ivan Pavao II. i papa Franjo te knjige pape Ivana Pavla II i pape Franje. Gospićko-senjska biskupija počela je sinodu pastira crkve i Božjeg naroda,  pod nazivom Sinoda – nova nada dijaloga. Slijedi rubrika „Dobro je znati” s iscrpnim podacima o blagdanima u Hrvatskoj, astronomskim i statističkim podacima, katoličkoj crkvi u hrvata, te tijelima i službama Gospićko-senjske biskupije. Serijal „Radost ljubavi u obitelji“ na HKR u godini obitelji Amoris Laetitia 2020/2021. Tu je i rubrika „Biskupijski pastoralni susreti“  proljetna sjednica prezbiterskog vijeća, hodočašće svećenika GSB Gospi od Čudesa, Godišnja sjednica kanonika kaptola „Sv.Marij“, jesenska sejednica prezbiterskog vijeća, Skupština svećenika GSB. Slijede vijesti iz župa Otočkog dekanata, tu je rubrika „Mladi za mlade“ , „U susret s ljudima i krajem“, emocijalni i literarni oproštaj od biskupa Mile Bogovića. Tu je i biografija vlč. Juraja Ibela ( 1853. – 1924.) otočki župnik, dekan, opat  i začasni kanonik Kaptola senjsko-modruškog. Slijedi rubrika sjećanja:  Jakov Bobinac – zaboravljeni učitelj i prof. Slavko Barčić . U rubrici „Marijinim stopama – putovima Frankopana Ličko-senjske i Karlovačke županije“ je razmišljanje jednog zaljubljenika u hrvatsku vjersku i kulturnu baštinu. Slijedi reportaža o Milanu Krznariću i Stipi Piršljinu bicikolm od Otočca do Rumunjske, i na samom kraju je rubrika iz tiska: Koronameron u doba korone – autora Milana Kranjčevića i Kulturni krajobrazi Gacke: Prilozi arheološkoj topografiji Otočca.

/IB /