Sveti Arkadije, 12.veljače

Današnji svetac, sv. Arkadije je živio u III. st. kao jedan od najuglednijih građana Cezareje za vladavine cara Valerijana, velikog progonitelja kršćana. Arkadije je bio revan kršćanin, a kada je car 253. god. izdao protiv kršćana svoje prve progoniteljske dekreta, Arkadije se povukao u samoću da se razmišljanjem, molitvom i pokorom pripravi za eventualno mučeništvo. Kad su mjesne vlasti primijetile da ga nema kod propisanih žrtava bogovima, poslaše vojnike da ga dovedu. Nisu ga našli pa dovedu njegovog slugu, a Arkadije čim ču za to dragovoljno se preda vlastima. Sudac mu je ponudio da se odrekne svoje vjere što sv. Arkadije odbije. Na to sudac zapovijedi da mu se odsjecaju udovi, jedan za drugim dok ne izdahne. Sv. Arkadije se posljednjim silama obratio okupljenom mnoštvu: "Vi, gledatelji ovoga krvavog prizora, znajte da su sve muke malene za onoga čiji je pogled upravljen na vječnu krunu!" Nakon tih riječi sveti je i neustrašivi mučenik preminuo. Njegova smrt bila je i njegova pobjeda.