Biskupijski susret mežnara i sakristana
Danas 12. ožujka u Otočcu, u dvorani Pastoralnog centra s početkom u 10,00 sati u Otočcu održan je biskupijski susret sakristana i mežnara. Na istom se okupilo dvadesetak suradnika i dva župnika . Primjećeno je da su izostali pojedini cijeli dekanati sa svojim župnicima i suradnicima.

Predavanje na temu «Mežnar-neka i danas» održao je prof. dr. Milan Šimunović, a domaćim mons.mr.Tomislav Šporčić generalni vikar biskupije upoznao je mežnare s skorim papinim dolaskom u RH, štampanim letkom za tu prigodu, korizmenim hodočašćem dekanata u katedralu u Gospiću .

Zatim je slijedila rasprava i donošenje zaključaka.

( uskoro više )

Tridesetak mežanara sa svojim župnicima pozdravio je na početku domaćin, župnik Otočca i generalni vikar Gospićko-senjske biskupije mons. mr. Tomislav Šporčić, a središnje predavanje na temu „Mežnar nekada i danas" održao je umirovljeni profesor Teologije u Rijeci mons. dr. Milan Šimunović.
Najavljujući susret mons. Šporčić istaknuo je kontinuitet održavanja ovakvih susreta pojedinih kategorija župnih suradnika posljednjih pet godina, pred koje novo vrijeme postavlja sve zahtjevnije zadatke. Posljednji susret sakristana bio je 2009. godine u Senju, a prošle godine nije održan zbog zahvalnog hodočašća biskupije u Vatikan u povodu 10. obljetnice osnutka biskupije.
Dr. Šimunović je na početku etimološki objasnio pojmove mežanara i sakristana kao i korjenite potrebe obnove tkiva župnih zajednica kako je još 1988. godine pojasnio papa Ivan Pavao II da župe ne postanu samo administrativne zajednice s tendencijom osipanja vjernika. Posljednjih godina raste potreba za formiranjem liturgijskih zajednica ili liturgijskih inicijativnih skupina kojima je cilj produbljivanje značenja liturgije i njeno što dostojanstvenije slavlje. Suvremeni čovjek želi biti subjekt pa tako i sam mežnar želi da se čuje njegova riječ i da bude poštovan. U današnje vrijeme kada se podcjenjuje Crkva i svećenik, to je sve rjeđi slučaj. Dr. Šimunović je zatim istaknuo temeljne zadatke mežnara koji treba biti poveznica župljana sa župnikom kao i njegove zadatke. Mežnar treba biti liturgijski animator kome je komunikacija izražena kvaliteta a na kraju je istaknuo i potrebu nagrade mežnara za njegov rad kao i potrebu animiranja i ostalih župljana. U raspravi je predavač iznio niz praktičnih savjeta u radu mežnara posebno za liturgiju Velikog tjedna.
Mons. Šporčić na kraju je sudionicima susreta predstavio prijedloge priprema obitelji biskupije za Papin posjet Hrvatskoj u lipnju. Oni se sastoje od molitve u obiteljima, tjednog euharistijskog klanjanja ili križnog puta petkom te posta jednom tjedno. Isto tako roditelji krizmanika sudjelovat će u korizmenim hodočašćima u gospićku katedralu. ( ika )