Biskupijski susret djelatnika u medijima
Slunj, 02.travnja 2011. Crkva ne može biti ravnodušna prem mogućnostima koje pružaju mediji. Ona pokušava ljepotu evanđeoske poruke preko medija proslijediti ljudima svih uzrasta i generacija. U Gospićko-senjskoj biskupiji već niz godina djeluje Odbor za medije. Ovaj odbor održao je danas godišnji susret u Slunju. Okupilo se dvadesetak djelatnika koji rade na tiskanim medijima i onim elektronskim. Među gostima spominjemo mons. Tomislava Šporčića, genralnog vikara, predsjednika Društva katoličkih novinara Hrvatske g. Nenu Kužinu i dr. Okupili su se ljudi koji rade u župnim listovima, dekantskim publikacijama (godišnjacima), biskupijskim glasilima kao i oni koji vode na radio postajama duhovne emisije, zatim urednici u suradnici na web-stranicama. Nakon pozdrava domaćina vlč. Mile Pecića, o aktualnom stanju u crkvenim medijima na prostoru biskupije informirao je g. Zvonko Ranogajec. Možemo reći da je ovaj prostor relativno dobro medijski pokriven.

Glavno predavanje održao je ugledni novinar Glasa Koncila g. Vlado Čutura na temu: " Mogućnosti koje nude mediji u pastoralu župskih zajednica" Medijski je prostor šarolik i vrti se u lepezi od komercijalnih do dirigiranih. Počesto mediji prate "vrh i dno" a život je u sredini. U šumi tolikih informacija teško se snaći. Predavač ponavlja onu poznatu: "Reci mi što čitaš pa ću ti reći kakv si" . Atraktivnost forme je ponekad važnija od sadržaja. Na djelu je tabloidizacija medija... Neki se mediji vode prema onoj "Kakav sustav takav kaput obuci". Crkva ne može prepustiti takav prostor samo kaosu i zato - ističe predavač - postoji grijeh propusta a to se događa ako crkva propušta preko medija ponuditi evanđeosku istinu. Preko medija crkva njeguje i kolektivno pamćenje, pridonosi prenosu kulturnih vrijednost...Nakon izlaganja g. Vlade Čuture razvila se živa diskusija u kojoj je sudjelovao i g. Neno Kužina, predsjednik Društva katoličkih novinara Hrvatske...

Na kraju je Dražen Vuković demonstrirao izradu i održavanje web- stranica primjerenih nekoj župi. Postoje već gotova rješenja te se uz relativno mala financijska sredstva mogu preko web-stranica prenositi plemeniti sadržaji. U diskusiji je istaknuto da župnici sami ne mogu stići na sve pa je uputno uvesti katoličke laike u medijski prostor. Neki to već vrlo dobro čine ali bi trebalo još daleko veći broj educirati za rad u medijima.

preuzeto od župe Slunj