Druga vazmena nedjelja - bijela nedjelja
Svete Mise u našoj crkvi u 9 i 11 sati.

Milosrdni Bože, koji opraštaš grijehe, daj da danas moje srce i moja savjest zasjaje bjelinom Tvoga dana! U ovu bijelu nedjelju dolazim pred Tebe, uskrsli Gospodine, s priznanjem sv. Tome Apostola na usnama: »Gospodin moj i Bog moj!« (Iv 20,28). Ti si, milosrdni Gospodine, ispunio Tominu želju: Vlastitom rukom smije Toma dodirnuti rane po kojim smo svi mi spašeni. Milosrdni Isuse, Petru si oprostio njegovu nevjernost. Njemu i ostalim apostolima dao si Duha Svetoga.

Isusovo uskrsnuće ne znači tek puko veselje ili smireno promatranje uskrslog Krista. Isusovo uskrsnuće jest poslanje. Kao što je Otac poslao Isusa, tako on šalje nas (Iv 20,21). Gospodinovo je poslanje poznato, posljedice su zapanjujuće. Na početku Isusove zemaljske povijesti Sila Svevišnjega osjenila je Majku (Lk 1,35). A sada Djela apostolska izvješćuju kako ljudi traže Petrovu sjenu da bi došli do izlječenja i utjehe (Dj 5,15). Božanska snaga Duha Svetoga sada ispunja Petra i apostole. Po njihovim se rukama zbivaju znakovi i čudesa.

Kada apostoli svojem drugu Tomi govore: »Vidjeli smo Gospodina«, izjavljuju nešto veliko i važno. Ono što pred Tomom tvrde isto je kao da vele da su Boga vidjeli. Više stoljeća ranije prorok Izaija istim je riječima zapisao silno viđenje o Bogu koje je imao u hramu (Iz 6,1). Nikakvo čudo da Toma izriče svoju čežnju za sigurnom spoznajom i opipljivim iskustvom.

U vrtu na Maslinskoj gori Gospodin je i drugi put morao kazati da je on Isus koga traže. Na vazmeni je dan također potrebno ponavljanje. Dvaput Isus izgovara svoj pozdrav: »Mir vama!« (Iv 20,19.21). Dobro da učenici nisu kod prvog oslovljavanja popadali na tlo kao ljudi u Maslinskom vrtu. Doživljaj je tako snažan! Svakako, ono što evanđelist opisuje i što apostoli sami govore, da su vidjeli Gospodina, svjedoči o pravom susretu s Bogom. Kad stoji pred uskrslim Kristom, čovjek se susreće s Bogom.

Za razliku od ostalih evanđelista Ivan ne piše da je Uskrsli pokazao ruke i noge, nego ruke i bok. Za Ivana, pa onda i za Tomu, važniji je Isusov probodeni bok. Ondje je srce na koje se Ivan za Pashalnom večerom bio oslonio. Sada se Toma može vlastoručno uvjeriti kako uskrsnulo srce ponovno kuca.

Grupa umirovljenika iz Zagreba u posjeti našoj Crkvi i razgledanju Grada Otočca, Gacke doline, Vrila i Sinca.