Sjednica Odbora za proslavu Dana hrvatskih mučenika na Udbini
Odbor za proslavu Dana hrvatskih mučenika na Udbini održao je 5. srpnja svoj redoviti godišnji sastanak u cilju priprema za proslavu Dana hrvatskih mučenika. Ove godine 10. rujna će imati posebnu težinu jer će se nakon prošlogodišnjeg blagoslova crkva posvetiti. Sastanak je održan pod predsjedanjem gospićko-senjskog biskupa Mile Bogovića uz radno vodstvo predsjednika Odbora mons. Tomislava Šporčića kao i svih članova odbora.

Ispred ekonomsko-tehničkog pododbora ekonom biskupije Nikola Turkalj i udbinski župnik fra Nediljko Knezović, ispred liturgijsko-ceremonijalnog pododbora gospićki župnik i dekan mons. Mile Čančar, ispred liturgijsko-glazbenog mons. Tomislav Šporčić i Ivan Prpić Špika i ispred pododbora za medije Zvonko Ranogajec.

Sastanku je prisustvovao i kancelar biskupije vlč. Marinko Miličević i kao gost bivši tajnik i kancelar a sada gvardijan franjevačkog samostana u zagrebačkoj Dubravi fra Draženko Tomić.

Biskup Bogović osvrnuo se na prošlogodišnju proslavu, a u nastavku su dogovorene sve pojedinosti oko ovogodišnje proslave koja će se održati posljednji puta u subotu 10. rujna. Naime, odlukom Hrvatske biskupske konferencije Dan hrvatskih mučenika od 2012. godine će se obilježavati posljednje subote u kolovozu.

Misno slavlje predslavit će nadbiskup i metropolit zagrebački kardinal Josip Bozanić. I ove će godine na početku pripadnici motociklista branitelja prinijeti kamenje sa stratišta diljem republika Hrvatske i Bosne i Hercegovine na kojima su u prošlosti stradali Hrvati. Kao i svake godine proslava Dana hrvatskih mučenika će početi u 9 sati križnim putem s Krbavskog polja a nakon mise koja će se prvi puta održati u crkvi uslijedit će koncert na platou ispred crkve. I ove godine slavlje će uzveličati združeni zbor biskupije koji će nastupiti na koru nove crkve. Uoči same proslave prigodnim plakatima i posebnim proglasima vjernici će se pripremiti za veliko slavlje, a krajem kolovoza će se u Gospiću održati konferencija za novinare na kojoj će se predstaviti kalendar hrvatskih mučenika za narednu godinu, koji će imati temu Pape i Hrvati.

ika