Svetkovina Isusova Krštenja
Današnjom svetkovinom Isusova Krštenja završava Božićno vrijeme na koje smo se počeli pripremati adventom ili Došašćem, a počeli ga slaviti na Badnjak pa sve do ove nedjelje 8.siječnja. Crkva je od najstarijih vremena u krštenju Isusovu gledala navještaj našeg krštenja. Svaki je kršćanin "u Krista" kršten, postaje drugi Krist. Pomazan je Duhom Svetim. I nad njim Otac progovara svoju riječ: "Ovo je Sin moj ljubljeni ! U njemu mi sva milina ! I on je - u Kristu i po Kristu - Očev sin i kćer. Stoga hrvatski božićni himani se : "Danas se krsti Krist na Jordanu - krštenje svoje s njime slavimo ".

NEDJELJNO EVANĐELJE: Mk 1, 7-11. Poput grešnika svog vremena i Isus ponizno prima od Ivana krst pokore. Tim krštenjem ostvarivalo se svojevrsno priključenje stvarnom potomstvu Abrahamovu, ostatku Izraela koji je izmakao Božjoj srdžbi i očekuje Mesiju koji dolazi. Silaskom u vode Jordana Isus izražava solidarnost s grešnim čovjčanstvom koje će otkupiti svojom smrću na križu. Tom prilikom otac u njemu obznanjuje svoga Sina i tako započinje navještaj Radosne vijesti. Ivanovo krštenje vodom priprava je na krštenje Duhom i ognjem koje su po Isusovoj zapovijedi dijelili apostoli, a dijeli ga i Crkva do danas. Krst je kupelj novog rođenja. Po njemu postajemo djeca Božja, baštinici vječnog života. To je čin oslobođenja od grijeha i pritjelovljenja Tijelu Kristovu - Crkvi. Preporod u novog čovjeka treba se očitovati u svakodnevnom životu. Pozvani smo da budemo svjedoci Istine i nositelji Kristove milosti u svijetu.