Svijećnica - Dan posvećenog života

Danas, odnosno 2. veljače je po katoličkom kalendaru blagdan koji nosi dva imena: Svijećnica i Prikazanje Gospodnje.

Euharistijsko slavlje u 11 sati u crkvi BDM na Poljicima predvodio je i propovijedao mons.mr.Tomislav Šporčić generalni vikar biskupije i otočki župnik.

Mons.Šporčić u svojim razmišljanjima osvrnuo se na današnji blagdan. Spomendan je događaja kada su, prema propisu Mojsijeva Zakona, Josip i Marija donijeli Dijete Isusa u Hram da ga, kao prvorođenca, obredno prikažu Bogu.Tu se, bilježi evanđelist, zatekao starac Šimun, koji je uzeo Dijete u naručje i, u nadahnuću, prepoznao u njemu budućeg Mesiju. Mariji je prorekao da će joj "mač boli probosti dušu". Pri tom je Šimun - to je okosnica blagdana - Isusa nazvao Svjetlom, doslovno "svjetlost za rasvjetljenje naroda".

Spominjući se toga vjernici danas u crkvu donose svijeće na blagoslov. U obitelji ona se pali u različitim prilikama: na velike blagdane, u vrijeme oluje i grmljavine, stavlja se zapaljena u prozor kad mjestom prolazi tijelovska procesija, nosi na krštenje novorođenčeta i na prvu pričest kao spomen na krštenje; stavlja se i u ruku umirućem kao ohrabrenje i znak nade u vječni život.... Otuda blagdanu pučko ime - Svijećnica.

Danas je i proslava Dana posvećenog života. Danas je dan kada svečano hvalimo i zahvaljuje Bogu za veliki dar posvećenog života te se promiče i nastoji približiti taj dar Božjem narodu. Danas zahvaljujemo Bogu za sve što je učinio uz pomoć posvećenih osoba redovnica i redovnika. Posvećeni život je dokaz da postoji drugačiji način života i odnosa prema drugima pa je tako pravo evanđeosko svjetlo za sve vjernike i ljude.