Misa na stratištu u Tupalama
SINAC: - Danas je u Sincu na ledini u Tupalima u blagdanu Majke Božje Žalosne održana sveta misa posvećena žrtvama komunističkog sustava na tom mjestu. Misu je predvodio msgr. dr. Mile Bogović u suslavlju sa šest svećenika Otočkog dekanata. Misi je prisutvovalo oko 150 vjernika, dijelom članova obitelji tamo strijeljanih i pokopanih, dijelom onih kojima je na srecu svaka nevina i zaboravljena žrtva.

12. rujna 1946. godine, dakle godinu i više dana nakon što je okončan Drugi svjetski rat i stvoren mir, krvnici su pokupili ljude iz Sinca, Lešća i Prozora te ih nakon višednevnog mučenja strijeljali na pustoj ledini Tupala. Koliko se zna, ove žrtve, među kojima je bilo dosta žena, bačene su u jednu jamu, a dugo godina se nije smjelo govoriti niti njihov grob bilo čim obilježiti. Naravno nije se smjelo ni javno ih spominjati jer su bili „neprijatelji sistema“. Kako je donekle komunistička represija vremenom popuštala, tu i tamo postavljen je pokoji križ. Tek nakon osamostaljenja Hrvatske grobište nevinih žrtvava na Tupalima se počelo smjelije spominjati, zapravo uopće dospijeva u javnost, pa sve do toga da je biskup Bogović pozvao ne samo mještane odakle potječu žrtve, već i gradske vlasti, da nešto učine kako bi se grobište zaštitilo od pasuće marve, odnosno da se po mogućnosti i na primjereniji način obilježi.

Biskup Bogović se u svojoj propovijedi osvrnuo na sve žrtve, bilo kojeg sustava i režima, naglašavajući da se današnja aktualna vlast trudi zatrti svaku pomisao na istraživanje i evidentiranje žrtava komunističkog sustava. Posebno je naglasio da se želi dezavuirati nedavno donesen zakon o žrtvama komunističkog sustava, a kamoli da joj je stalo da učini sve, sukladno preporukama Vijeća Europe, da se obilježe žrtve totalitarnih sustava. Kako vlast izbjegava toj obvezi, Crkva je podmetnula leđa da to učini u skladu sa svojim evanđeoskim poslanjem. Stoga je biskup Bogović spomenuo i ideju Svehrvatskog groba, simbola svih stradalih Hrvata, bilo kada i bilo gdje, naravno da u njemu značajno mjesto pripada i žrtvama komunističkog sustava. Kako još nije dogovoreno mjesto Svehrvatskog groba, Bogović predlaže da se u promišljanju te ideje uzme u obzir Krbavsko polje kao jedno od najprimjerenijih mjesta.

A što se tiče žrtava na Tupalima, još uvijek nije poznat njihov konačan broj. Barata se od 17 do 26 strijeljan i zatučenih, i tu se podatci razilaze. MUP barata podatkom o 26 žrtava, pa je očito da će oko identifikacije i broja imati posla cijeli pravosudno-represivni aparat. Reklo bi se – napokon.

M.K.