Kršten David Pleša
Danas, 28.listopada, na 30.nedjelju kroz godinu središnje euharistijsko slavlje u župnoj crkvi Presvetog Trojstva predvodio je i propovjedao mons.mr.Tomislav Šporčić generalni vikar biskupije i otočki župnik.

U zajednicu krštenih primljen je dječak David ( od oca Jurice ) iz obitelji Pleša iz Dubrave.

U evanđeoskom odlomku susrećemo se s Bartimejem, slijepim prosjakom pokraj puta iz Jerihona za Jeruzalem i njegovim snažnim vapajem: “Sine Davidov, Isuse, smiluj mi se”. Radi se o iskrenom vapaju osobe koja nije zadovoljna svojim životom, ali ne može i ne zna drukčije. Taj vapaj otkriva čežnju s ruba života za puninom života. To je i ujedno i javni iskaz njegove vjere u Isusa, koga ne vidi tjelesnim očima, ali u njemu očima vjere vidi Mesiju, onoga čiji je dolazak navješten po prorocima i iščekuje se među narodom. Uskraćeno mu je vidjeti očima, ali ionako jedino se srcem dobro vidi. Ono što je doista bitno u životu, oku je nevidljivo. Bartimej, prožet snažnom vjerom u Kristovo milosrđe, a usprkos svim preprekama, moli da mu se Isus smiluje. Moli, vičući, za smilovanje. Njegova vjera je izravni krik Isusu. Kroz taj vapaj i krik, ne obazirući se na mišljenje i prigovore iz mnoštva oko Isusa, Bartimej ostvaruje jasan odnos s Isusom. To je vjera: osobni odnos s Bogom koji se živi i ostvaruje kroz susret s Bogom i ljudima. Potvrdu svoje vjere Bartimej dobiva u Isusovim riječima: “Idi, vjera te tvoja spasila”.

Vjera, stav nutrine, ono što se ne vidi jer se radi o nevidljivom odnosu s Bogom u našem srcu, mijenja čovjeka. Čovjekova se vjera ne vidi, ne može se nikakvom znanstvenom ili empirijskom metodom izmjeriti, ali se vidi ono što čovjek čini iz vjere. Iz vjere, osobnog i živog odnosa s Bogom, koja ga preobražava i čini spašenim i slobodnim, Bartimej “progleda i uputi se za Isusom”. Vjera se pretvara u nasljedovanje Isusa, u hod za i s Isusom kroz život.

Drugim riječima, žudnjom za Bogom, molitvom, susretom sa živim Bogom, obraćenjem tj. gledanjem stvarnosti novim, “Božjim”, očima i nasljedovanjem Krista postaje se kršćanin, Kristov učenik.

Euharistijsko slavlje animirao je crkveni zbor a za orguljama bila je s.Ljubomira Lešić.